آسیا: بازی بلاکچین را چه کسی خواهد برد؟

اقتصاد آسیا

از چین تا دبی، از کره تا سنگاپور، همه در تقلای توسعه زنجیره‌های بلوکی هستند

در آخرین بخش از سلسله مطالب اقدامات دولت‌ها و بلاکچین در قاره‌های مختلف، این بار به سراغ آسیا رفته‌ایم تا ببینیم اقتصادهای برتر این قاره کهن چه کرده‌اند.

نیاز به تاکید نیست که چین در زمینه بلاکچین پیشتازی می‌کند و کشورهایی چون ژاپن و سنگاپور و هند هم اقدامات قابل‌توجهی انجام داده‌اند.

چین

بر اساس گزارش‌های موجود چین تاکنون بیش از 500 پروژه بلاک ‌چین به ثبت رسانده است که بسیاری از این پروژه‌ها تحت مدیریت دولت پیش می‌رود. در ادامه به بررسی چند مورد از این پروژه‌ها می‌پردازیم:

  • شرکت منطقه‌ای شیونگان یک پروژه جنگل‌سازی به مساحت 6667 راه اندازی کرده است. این پروژه یک پلتفرم آنلاین مبتنی بر بلاکچین، کلان داده (Big Data) و سایر فناوری‌های پیشرفته است و کار مدیریت چرخه حیات درختان را انجام می‌دهد.
  • همچنین کمیته مدیریت منطقه جدید شیونگان استفاده از فناوری بلاکچین را در مدیریت دولتی کلید زده است. این فناوری کمک می‌کند که با نظارت جامع یک دولت شفاف و کارآمد ایجاد شود. البته که برخی منتقدان سیاسی چین معتقدند ممکن است چینی‌ها بخواهند با استفاده از بلاکچین راهکارهایی برای کنترل بیشتر شهروندان ابداع کنند! شرکت مدیریت شیونگان تاکنون 9 اپلیکیشن بلاک‌چین در حوزه دولتی راه اندازی و پیاده‌سازی کرده است.
  • مرکز اطلاعات دولتی، یونین پی (Union Pay)، چاینا موبایل (China Mobile) و سه سازمان دیگر، شبکه خدمات بلاک‌چین (BSN) را که یک پروژه زیرساخت ملی در زمینه بلاک‌چین است را راه‌اندازی کرده‌اند که قرار است یک سیستم مبتنی بر اندروید برای فناوری‌ها و خدمات بلاکچینی باشد.
  • مجموعه چینی لگال‌ایکس‌چین (legalXchain) سه سرویس بلاک‌چین ثبت کرده که بر پایه لگال‌ایکس‌چین، لگال فابریک (LegalFabric) و هایپر لجر (Hyperledger) هستند.
  • دفتر مطبوعاتی دولتی شهرداری گویانگ، شفاف‌نامه‌ای (وایت‌پیپر) با عنوان «توسعه و کاربرد بلاکچین در گویانگ» منتشر کرده که متخصصان از این گزارش به عنوان اولین طرح رسمی برای توسعه فناوری بلاکچین در این شهر یاد می‌کنند.
  • همچین توسعه فناوری بلاکچین در برنامه پنج ساله سیزدهم چین در زمینه توسعه فناوری اطلاعات مورد تاکید ویژه‌ای قرار گرفته است.

هنگ کنگ

هنگ کنگ قوانین جدیدی برای صدور مجوز صرافی‌های فعال در زمینه ارز دیجیتال وضع کرده است. یکی از این قوانین تصریح می‌کند که اگر صرافی‌های ارز دیجیتال، چیزی تحت عنوان اوراق بهادار معامله نکنند، برای فعالیت نیازی به مجوز کمیسیون اوراق بهادار و معاملات آتی این کشور ندارند.

هند

حزب دموکراتیک هند اعلام کرده از پلتفرم رأی‌گیری مبتنی بر بلاکچین برای مشورت با شهروندان هند در زمینه تعیین موقعیت‌های سیاسی آینده استفاده خواهد کرد.

وزیر دولت در زمینه الکترونیک و فناوری اطلاعات هند هم در مقاله‌ای از فناوری بلاکچین به عنوان یک حوزه پژوهشی مهم و حیاتی در زمینه‌هایی مانند حاکمیت، بانک‌داری، امور مالی و امنیت سایبری یاد کرد.

در این مقاله در مورد چارچوب بلاک‌چین در سطح ملی هند صحبت شده است. این چارچوب در مورد پتانسیل فناوری دفتر کل توزیع‌شده و نیاز به زیرساخت مشترک در زمینه‌های مختلف بحث می‌کند.

پروژه دبی هوشمند از هوش مصنوعی، بلاک‌چین و اینترنت اشیاء در تبدیل دبی به شادترین شهر جهان استفاده خواهد کرد.

همچنین در اقدامی دیگر دولت و وزارت درآمد ایالت ماهاراشترا در زمینه راه‌اندازی پلتفرم بلاک‌چین ترکیبی متن‌باز همکاری کرده‌اند تا بتوانند پلتفرمی برای ثبت سوابق و مدارک مربوط به املاک و اراضی در بستر بلاکچین ایجاد کنند. ماهاراشترا، سومین ایالت بزرگ هند است.

مالزی

شرکت اقتصاد دیجیتال مالزی اعلام کرد که در حال اجرای یک برنامه ویزای کاری برای فریلنسرهای حوزه فناوری که یکی از این حوزه‌های بلاکچین عنوان شده است. این فریلنسرها می‌توانند با دریافت این ویزا به صورت کوتاه‌مدت در مالزی کار کنند، و به گفته دولت این کشور نیازها در زمینه هوش مصنوعی، بلاک‌چین و امنیت سایبری را برآورده سازند.

راه‌آهن دولتی تایلند و اداره پست این کشور اعلام کرده‌اند فناوری اینترنت اشیاء را برای رهگیری ورود و خروج قطارها پیاده‌سازی کرده‌اند و همزمان از فناوری بلاک‌چین برای رهگیری مرسوله‌های باارزش پستی استفاده خواهند کرد.

سنگاپور

مرجع پولی بانک مرکزی سنگاپور با همکاری شرکت کانسن‌سیس (ConsenSys) قصد دارد روی بررسی پتانسیل فناوری دفتر کل توزیع‌شده در بانک مرکزی این کشور کار کند.

همچنین در این کشور شرکت پراجکت اوبین (Project Ubin) سیستم‌های تسویه حساب ناخالص در زمان واقعی را با هدف تامین حریم خصوصی کامل در معاملات و نهایی شدن تسویه حساب‌های مالی بدون نقطه شکست و خرابی پیاده‌سازی کرده است. این سیستم روی یک شبکه بلاکچین طراحی شده است.

این مطالب را هم بخوانید:

کره جنوبی

خدمات گمرکی کره جنوبی یک سیستم تسویه حساب مبتنی بر بلاکچین برای مدیریت حمل و نقل واردات و صادرات در این کشور راه‌اندازی کرده است.

دولت کره جنوبی همچنین قصد دارد با راه‌اندازی یک صندوق 9 میلیون دلاری روی شش طرح مجزای بلاکچین کار می‌کند.

تایلند

راه‌آهن دولتی تایلند و اداره پست این کشور اعلام کرده‌اند فناوری اینترنت اشیاء را برای رهگیری ورود و خروج قطارها پیاده‌سازی کرده‌اند و همزمان از فناوری بلاک‌چین برای رهگیری مرسوله‌های باارزش پستی استفاده خواهند کرد.

امارات متحده عربی

دولت محلی شیخ‌نین ثروتمند حاشیه‌های جنوبی خلیج‌فارس اعلام کرده پروژه دبی هوشمند از هوش مصنوعی، بلاک‌چین و اینترنت اشیاء در تبدیل دبی به شادترین شهر جهان استفاده خواهد کرد.

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.