بلاکچین و بازیگران اکوسیستم

اگر طرف‌های تأثیرگذار در اکوسیستم نوآوری و استارت‌آپی را کارآفرینان، سرمایه‌گذاران و کاربران بدانیم آیا ایده‌ها و استارت‌آپ‌های در اکوسیستم بلاکچینی برای هر سه گروه تفاوت محسوسی ایجاد می‌کنند؟

جیمی گلداشتاین (Jamie Goldstein) سرمایه‌گذار پرتجربه‌ی آمریکایی و بنیان‌گذار صندوق سرمایه‌گذاری خطرپذیر پیلار (Pillar VC) با معرفی استارت‌آپ LBRY از سبد سرمایه‌گذاری خود، به برخی از تفاوت‌ها اشاره می‌کند. شرکت LBRY را می‌توان یک مثال از کاربرد فناوری بلاکچین درزمینه‌ی جستجو و تماشای ویدیوی آنلاین دانست؛ یک‌جور یوتیوب (Youtube) غیرمتمرکز. این شرکت با جذب ۵۰۰ هزار دلار سرمایه‌ی بذری (Seed Money) شروع به کارکرده و رمزارز عمومی خاص خودش را به نام LBC دارد که مخفف LBRY Credit است. کاربران می‌توانند این رمزارز را خریداری کنند و به کمک آن بابت تماشای محتوای ویدیویی به تولیدکنندگان محتوا پول بپردازند. به‌علاوه، کاربران برای به دست آوردن این رمزارزها می‌توانند کارهایی نیز برای کمک به پلتفرم انجام بدهند که شامل این موارد است: میزبانی از محتوای ویدیویی روی سخت‌افزارهای خود، تماشای محتوای تبلیغاتی، معرفی پلتفرم به دوستان خود، یا کمک به اداره و امنیت پلتفرم (کاری شبیه ماینینگ (Mining) برای بیت‌کوین).

در آغاز راه، بنیان‌گذاران تصمیم گرفتند که تعداد کل توکن‌های LBC در گردش در طول ۲۰ سال آینده برابر با یک میلیارد LBC باشد. آن‌ها بخشی از این تعداد را برای بازاریابی و امور اداری و عملیاتی و توسعه‌ی پلتفرم و نیز سهم بنیان‌گذاران اختصاص دادند و بخشی دیگر را به‌عنوان پاداش ماینینگ و کمک به سر پا نگه‌داشتن پلتفرم در نظر گرفتند. به‌عنوان‌مثال آن‌ها برای ایجاد تحرک اولیه، درصد کوچکی از LBC ها را بین کاربران به‌رایگان پخش کردند تا آن‌ها را به استفاده از محصول، بارگذاری ویدیو و دعوت از دوستان تشویق کنند. مدت کمی پس‌ازآن، LBC در صرافی‌های آنلاین رمز ارزها در حال معامله بود. در ابتدا قیمت این توکن‌ها کسر کوچکی از یک سنت آمریکا بود؛ اما با گسترش استفاده از LBRY قیمت توکن‌ها به ۱۰ سنت و کمی بعد در بیشترین حالت خود به یک دلار و ۲۰ سنت رسید.

بلاکچین و بازیگران اکوسیستم
اکوسیستم بلاکچینی

اما خلق این رمزارزها و انتخاب این معماری برای پلتفرم پیامدهای مهمی را برای این اکوسیستم بلاکچینی که شامل شرکت، سرمایه‌گذاران، کاربران و بنیان‌گذاران است داشته است.

شرکت:

شرکت LBRY می‌تواند با فروش مقداری از توکن‌های ذخیره‌ی خود در صرافی‌های عمومی، به تأمین مالی موردنیاز خود دست پیدا کند. این شرکت در ابتدا با فروش بخشی از سهام خود یک سرمایه‌ی بذری ۵۰۰ هزار دلاری را دریافت کرد و احتمالاً دیگر مجبور به فروش سهام نخواهد بود.

شرکت LBRY می‌تواند از بخشی از توکن‌ها برای انگیزه‌بخشی به کاربران جدید برای پیوستن به پلتفرم و یا پاداش دعوت از دوستان استفاده کند. این امر پول نقد موردنیاز برای جذب مشتری (Customer Acquisition) را کاهش می‌دهد و یا حذف می‌کند.

شرکت LBRY می‌تواند با دادن بخشی از توکن‌ها به تولیدکنندگان محتوا از آن‌ها درخواست ارائه‌ی محتوای دلخواه بکند و به‌این‌ترتیب، هزینه‌های جذب محتوا را کاهش بدهد.

کاربران:

اعضای LBRY که مالکان توکن‌های LBC هستند از رشد شبکه سود می‌برند؛ با رشد شبکه و بالا رفتن سطح فعالیت، ارزش تعداد محدود توکن‌های در گردش بالا می‌رود. اگر شما جزو کاربران اولیه‌ی فیس‌بوک بودید، نهایتاً در بین اطرافیان خود یک فرد متفاوت و خوره‌ی تکنولوژی به‌حساب می‌آمدید ولی سود اقتصادی برای زاکربرگ و سرمایه‌گذاران باقی می‌ماند اما در LBRY، شما می‌توانید هم متفاوت باشید و هم از سود پلتفرم سهم ببرید که این خود می‌تواند باعث شود شما در سیستم باقی بمانید و حتی دوستانتان را به پیوستن به پلتفرم ترغیب کنید. علاوه بر آن، اگر شما توکن‌های LBC را در روزهای اولیه باقیمت‌های ناچیز خریده بودید، الآن با بالا رفتن قیمت آن‌ها مقدار قابل‌توجهی پول به دست آورده‌اید.

سرمایه‌گذاران:

شرکت LBRY که یک دور سرمایه‌ی بذری جذب کرده، احتمالاً دیگر هرگز از محل فروش سهام خود تأمین سرمایه نخواهد کرد. سرمایه‌گذاران خطرپذیری که معمولاً در راند‌های A تا E ورود می‌کنند، احتمالاً دیگر فرصتی برای سرمایه‌گذاری در LBRY پیدا نخواهند کرد.

سرمایه‌گذاران اولیه نه نیازی به ذخیره نگه‌داشتن سرمایه‌ی پیرو (Follow-on Capital) خواهند داشت و نه سهامشان در دورهای بعدی جذب سرمایه رقیق (Dilution) خواهد شد.

سرمایه‌گذاران اولیه که بخشی از توکن‌های پلتفرم را در اختیاردارند، بسیار زودتر ازآنچه نوعاً در سرمایه‌گذاری‌های دورهای ابتدایی مرسوم است به نقد شوندگی سرمایه‌ی خود دست پیدا می‌کنند.

بنیان‌گذاران:

بنیان‌گذاران نیز می‌توانند با فروش بخشی از توکن‌های خود خیلی زودتر از یک استارت‌آپ نوعی دیگر به پول نقد دست پیدا کنند.

ترجمه و تدوین: شاهد احمدیان

کارچین؛ سامانه درخواست خودرو مبتنی بر تکنولوژی بلاکچین

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.