بلاک‌چین چگونه می‌تواند از اقتصاد جهانی محافظت کند؟

 

بحران مالی سال 2008 به بسیاری از سرمایه‌گذاران و تحلیلگران اثبات کرد که وقتی جهان از نظر مالی بیش از حد به نهادها و سازمان‌های متمرکز وابسته باشد، چه اتفاقاتی ممکن است رخ دهد. در آن زمان دانشمندان کامیپوتر و متخصصان حوزه رمزنگاری (کریپتوگرافی)، ایده‌هایی برای پول دیجیتال و یک سری مکانیزم که امروزه در ارزهای دیجیتال وجود دارد را ارائه داده بودند. رویدادهای سال 2008 از بسیاری از جهات به روند حرکت به سمت فضای دیجیتال امروز سرعت بخشید و باعث شده که به فضایی که امروز در آن هستیم برسیم. وایت پیپر (سپیدنامه) معروف ساتوشی ناکاموتو، خالق بیت‌کوین، در همان سال بحران مالی (2008) منتشر شد.

درست است که صحبت کردن از گذشته بی‌فایده است و دیگر نمی‌‎توان زمان را به عقب بازگرداند ولی بسیاری از طرفداران بلاک‌چین بر این باور هستند که اگر این فناوری در اوایل قرن 21 به وجود آمده بود، می‌توانست جلوی بحران مالی 2008 را بگیرد.

گزارش اخیر ؟؟ نشان داد که یک سری از اعضای جامعه ارزهای دیجیتال بر این باور هستند که فناوری دفتر کل توزیع‌شده می‌تواند از تلاطم‌های مالی در جهان جلوگیری کند.

دغدغه‌هایی پیرامون اعتماد

 مایکل کیسی و پاول وینیا، روزنامه‌نگارهای حوزه فین‌تک (فناوری مالی) اعتماد را یک منبع و پایگاه اجتماعی قلمداد کردند. این دو روزنامه‌نگار اظهار داشتند که یکی از دلایل اصلی فروپاشی بانک سرمایه‌گذاری لیمن برادرز (Lehman Brothers) در یک دهه پیش، از بین رفتن اعتماد بود. لیمن برادرز، چهارمین بانک سرمایه‌گذاری آمریکا بود که در زمینه مدیریت سرمایه‌گذاری و بانکداری اختصاصی فعالیت می‌کرد. این بانک در اثر بحران مالی جهانی در سال 2008 اعلام ورشکستگی کرد. ورشکستگی این بانک، بزرگ‌ترین ورشکستگی تاریخ آمریکا به حساب می‌آید.

این دو روزنامه‌نگار در مطالب خود نوشتند که بسیاری از تحلیلگران بر این باور هستند که بحران مالی سال 2008 باعث شد که بانک لیمن برادرز ورشکسته شود؛ زیرا بحران مالی به مشکلاتی مثل کمبود نقدینگی منتهی می‌شود. این در حالی است که اگر عمیق‌تر بررسی کنیم می‌بینیم اعتماد کامل جامعه به مؤسسات مالی سبب شد که چنین مشکلاتی رخ دهد. بانکداران وقتی این سطح از اعتماد جامعه را دیدند، تصمیم گرفتند در دفاتر کل خودشان دست‌کاری کنند تا بتوانند دارایی‌های کم‌ارزش و بی‌ارزش خود را بفروشند ولی چون اعتماد جامعه را داشتند، به هیچ مشکلی برنخوردند.

جالب است که بانک سرمایه‌گذاری لیمن برادرز درست چند ماه قبل از ورشکستگی از درآمد 4 میلیارد دلاری خود سخن گفت. این موضوع خیلی خوب نشان می‌دهد که بیانیه‌های مالی این بانک سرمایه‌گذاری مبتنی بر واقعیت نبوده است. از نظر وینیا و کیسی مشکلی که برای بانک لیمن برادرز پیش آمد باعث شد که خیلی از افراد به ناکارآمدی حسابداری بانکی پی ببرند. وقتی این بانک با مشکلات مالی مواجه شد توانسته از طریق روش‌های حسابداری، این مشکلات را کتمان کند.

بلاک‌چین برای اعتماد و شفافیت

با استدلال وینیا و کیسی، بخش زیادی از رویدادهای مالی سال 2008 به این خاطر اتفاق افتاد که وضعیت مالی بانک‌های بزرگ شفاف نبود و به همین خاطر هم گفتیم اگر در آن زمان فناوری بلاک‌چین وجود می‌داشت خیلی از مشکلات را حل می‌کرد. شفافیت فقط یکی از دلایل این مشکلات بود. اعتماد عمومی کامل به این بانک‌ها هم یکی دیگر از عواملی بود که باعث شد که این بحران به وجود بیاید. با اینکه اعتماد کامل یکی از دلایل اصلی بحران بود ولی باز هم مردم به بانک‌ها اعتماد دارند. البته اگر شفافیت وجود داشته باشد واقعاً می‌توان به بانک‌ها اعتماد کرد.

اکنون بهترین زمان برای ورود فناوری بلاک‌چین به صنعت بانکداری است؛ زیرا این فناوری می‌‎تواند جلوی بحران‌های مالی در آینده را بگیرد. اگر همه اطلاعات مالی و مالکیت‌ها در یک دفتر کل مشترک ثبت و ضبط شود و این دفتر کل غیرقابل دست‌کاری و تغییر باشد، خیلی از مشکلات حل می‌شود. با چنین سیستم شفافی دیگر هیچ بانکی نمی‌تواند فعالیت‌های خود را پنهان نکند و گزارش نادرست به مردم بدهد.

الکس تاپسکات، متخصص بلاک‌چین اذعان داشت که فناوری بلاک‌چین می‌تواند شفافیت جریان سرمایه را بیشتر کند و با این کار جلوی  فاجعه‌های مالی بسیاری را بگیرد. حامیان و طرفداران بلاک‌چین بر این باور هستند که بانک مرکزی دیگر مجبور نیست که برای بررسی سوابق و عملکرد بانک‌های خصوصی به آن‌ها مراجعه کند؛ زیرا فناوری بلاک‌چین به بانک مرکزی این امکان و اجازه را می‌دهد که کل عملیاتی که در بانک‌ها صورت می‌گیرد را بررسی کنند و روی این عملیات نظارت داشته باشند. با این فناوری بانک‌های مرکزی از همه چیز آگاه هستند. با این فناوری درصد زیادی از عدم قطعیت از سلامت نظام مالی حذف می‌شود.

حامیان و طرفداران بلاک‌چین بر این باور هستند که این فناوری می‌تواند مزایای بسیاری برای سلامت نظام مالی در جهان داشته باشد. بلاک‌چین می‌تواند از کلاهبرداری، سرقت هویت و غیره محافظت کند. به همین خاطر است که مؤسسات مالی باید تلاش کنند که فناوری بلاک‌چین را در سیستم‌های خود وارد کنند.

 

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.