معرفی استارتاپ بلاکچینی | تاکسی بلاکچینی Drife را بهتر بشناسیم

قصد داریم در مجموعه‌ای برخی از استارتاپ‌های بلاکچینی را معرفی کنیم در ابتدای این مجموعه قصد داریم به معرفی استارتاپ بلاکچینی حوزه حمل نقل بریم و در ابتدا یکی از تاکسی‌های بلاکچینی در کشور هند رو معرفی کنیم.

تاکسی اینترنتی Drife اطمینان دارد که با مدل شفاف و بدون اخذ کمیسیون خود قادر به جذب رانندگان برای ورود به اکوسیستم خواهد بود
معرفی استارتاپ بلاکچینی Drife

استارتاپ بلاکچینی Drife

استارتاپ بلاکچینی Drife که در کشور هند در حال پیاده‌سازی است یک سیستم تاکسی آنلاین است که به شما اجازه می‌دهد تاکسی درخواست کنید، دقیقاً همانند Uber یا Ola این پلتفرم هم صاحبان تاکسی و مسافران را به یکدیگر متصل می‌کند؛ اما همین‌جا، نقطه‌ای است که شباهت‌ها به پایان می‌رسد.

استفاده Driffe از بلاکچین باعث می‌شود کل اکوسیستم به‌طور کامل با توجه به مفاهیم دموکراتیک زیربنایی این فن‌آوری غیرمتمرکز شود. این امر باعث ایجاد شفافیت کامل، صداقت و سیستم اعتمادی می‌شود که درنهایت به نفع تمام ذینفعان سیستم خواهد بود. در ادامه نگاهی سریع به مشکلاتی که توسط این صنعت ایجاد می‌شود و آنچه Drife قصد دارد به‌منظور حل این مشکلات ارائه دهد می‌اندازیم.

کمسیون راننده، یک مسئله چالش‌برانگیز برای رانندگان؛

در بسیاری از تاکسی‌های اینترنتی مقدار کمیسیون رقمی بین 15 تا 18 درصد است. در حال حاضر در برخی از مناطق این رقم به 35٪ هم می‎رسد. مطالعه‌ای که توسط موسسه سیاست‌های اقتصادی و بر اساس گزارش تحقیقی دانشگاه MIT انجام‌شده است نشان می‌دهد، رانندگان Uber کمتر از حداقل دستمزد در بزرگ‌ترین بازارهای جهان درآمد دارند؛

درحالی‌که سواری برای مسافران ارزان‌تر شده است، رانندگان به‌شدت متضرر می‌شوند. تمام وظیفه حفظ خودرو، هزینه‌های متفرقه و رفاه مسافران بر عهده رانندگان است. این به‌وضوح نشان می‌دهد که رانندگی برای تاکسی آنلاین قطعاً باوجود هزینه‌ها ایجادشده برای خودرو به‌مرورزمان ازلحاظ اقتصادی توجیه خود را از دست خواهد داد.

از طرفی با توجه به اینکه اکثر شرکت‌ها ضرر ده هستند و در هر سفر کمتر ازآنچه هزینه می‌کنند به دست می‌آورند، درنهایت این پول را باید از جایی جبران کنند و افزایش کمیسیون دریافتی از رانندگان به نظر می‌رسد بهترین گزینه برای این شرکت‌ها است چراکه آن‌ها نمی‌توانند از مشتریان کرایه بیشتری بگیرند. البته این موضوع قبل از به دست آوردن هژمونی و انحصار در منطقه فعالیتشان است.

تاکسی بلاکچینی Drife قصد دارد به‌طور کامل با مسئله کمیسیون‎ها به‌گونه‌ای دیگر کنار بیاید، نکته‌ جالب‌توجه این است که رانندگان تمام هزینه‌های کرایه پرداخت‌شده توسط مسافر را دریافت می‌کنند، بدون اینکه حتی پلتفرم به‌اندازه یک پنی از آن‌ها پول بگیرد. پس درآمدزایی این استارتاپ بلاکچینی از چه طریقی است؟

برای ورود به اکوسیستم Drife، رانندگان یک اشتراک سالانه پرداخت خواهند کرد که حتی کمتر از کمیسیون ماهانه‌ای است که در حال حاضر پلتفرم‌های دیگر دریافت می‌کنند تاکسی بلاکچینی Drife نیز قصد دارد تا درنهایت با مسئله اشتراک سالانه نیز کنار بیاید و مدیریت پلتفرم را به جامعه منتقل کند.

همچنین بخوانیم: می‏‌خواهیم اوبر غیرمتمرکز راه بیندازیم! |معرفی کارچین

افزایش قیمت در مواقع خاص

بسیاری از این تاکسی‌های آنلاین در مواقع خاص از مسافر، هنگامی‌که شدیداً به خدمات نیاز دارند هزینه بیشتری دریافت می‌کنند. تاکسی بلاکچینی Drife قصد دارد به‌طور کامل این نوع از قیمت‌گذاری بر روی پلتفرم خود را حذف کند. ازآنجاکه کل اکوسیستم در بستر بلاکچین است، شفافیت مطلق در محاسبات کرایه و پرداخت، وجود دارد و هزینه‌های مخفی وجود نخواهد داشت.

سابقه خدمت‌رسانی نامناسب

باوجود رانندگانی که با رانندگی در Ola و Uber درآمد کافی ندارند، جای تعجب نیست که آن‌ها ناامید شوند. سرخوردگی ناشی از ناتوانی در پرداخت هزینه‌های زندگی می‌تواند به‌سرعت منجر به ارائه خدمات نامناسب و درنهایت آسیب فیزیکی به رانندگان و مسافران شود. در موارد متعددی پیش‌آمده که مسافران به دلیل رانندگی بد رانندگان با آن‌ها درگیر شده‌اند و بالعکس. استارتاپ بلاکچینی Drife، با توزیع منصفانه و بدون اخذ کمیسیون از رانندگان به روش‌های معمول، قصد دارد یک سیستم قوی از بررسی‌ها و رأی‌ها ایجاد کند.

به‌این‌ترتیب ذینفعان این پلتفرم-مسافران و رانندگان- نه‌تنها امتیاز بهتری را کسب خواهند کرد، بلکه پاداش‌های پولی از طریق رمز ارزهای پلتفرم خود، DRF توکن، دریافت خواهند کرد.
این پلتفرم همچنین به دنبال مشارکت فعال جامعه در زمان به وجود آمدن ناراحتی برای مسافران خواهد بود. هر عضوی که به‌طور صحیح و به‌موقع مداخله می‌کند تا هر حادثه ناگواری را خنثی کند یا جلوی آن را بگیرد پاداش دریافت خواهد کرد و منجر به یک اکوسیستم امن برای مسافران و رانندگان خواهد شد. نشان افتخار به هردوی مسافران و رانندگانی داده خواهد شد که فعالانه در بهبود این پلتفرم مشارکت می‌کنند و همراه با این نشان حسن شهرت، آن‌ها توکن‌های DRF را به‌عنوان یک عامل انگیزشی دریافت خواهند کرد.

تاکسی Drife چگونه رانندگان و مسافران را به خود جذب خواهد کرد؟

تاکسی بلاکچینی Drife اطمینان دارد که با مدل شفاف و بدون اخذ کمیسیون خود قادر به جذب رانندگان برای ورود به اکوسیستم خواهد بود. در یک طرح انگیزشی که در آن راننده‌ها می‌توانند رانندگان بیشتری را به شبکه خود برسانند و از بخشی از درآمد رانندگانی که معرفی می‌کنند پاداش بگیرند انگیزه‌ای برای افزایش جامعه رانندگان ایجاد خواهد کرد. از سوی دیگر، در قسمت مسافران نیز، از اینکه این پلتفرم، منصفانه و شفاف است و قیمت‌های واقعی را نشان می‌دهد و کرایه‌ها را به‌سادگی افزایش نمی‌دهد بیش‌ازپیش راضی خواهند بود.

ماموریت استارتاپ بلاکچینی drife

چیزی که تاکسی بلاکچینی Drife در برنامه های خود بیان کرده و قصد ایجاد آن را دارد، یک پلتفرم پول‌ساز که از رانندگان سوءاستفاده می‌کند و تنها به انتقال مسافر فکر می‌کند نیست، بلکه ایجاد یک جامعه قدرتمند است که از تمام خدمات استفاده می‌کند و درنهایت پاداش خدمات خود را نیز می‌گیرند. این یک اکوسیستم دموکراتیک است که در آن مسئولیت خدمات خوب بر عهده هر یک از اعضای جامعه است و Drife برای پر کردن این شکاف در حال ورود به بازار است.

 

ترجمه و تدوین: علی قلیزاده

کارچین؛ سامانه خدمات حمل‌ونقل مبتنی بر تکنولوژی بلاکچین

2 دیدگاه روشن معرفی استارتاپ بلاکچینی | تاکسی بلاکچینی Drife را بهتر بشناسیم

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.