همه آن چیزی که باید در مورد رمزارزها بدانید

|گفت‌وگوی برنامه رادیویی «رادیوم» با دکتر امیرعباس امامی درمورد ارزهای دیجیتال|

 

 

اگر مخاطب برنامه‌های رادیویی هستید و به موضوعات علمی روز هم علاقه دارید حتما اسم برنامه رادیوم به گوش‌تان خورده است. رادیوم یکی از برنامه‌های پرطرفدار رادیویی است که به موضوعات علمی می‌پردازد و برای مخاطبان رادیو جوان طراحی شده. در هر قسمت از این برنامه رادیویی، موضوعات علمی در دسته بندی فناوری‌های عجیب، تاریخچه علم فناوری و …با زبان ساده بیان می‌شود. دکتر امیرعباس امامی فعال و پژوهشگر حوزه بلاکچین و رمزارزها در زمستان امسال مهمان بخش گفتگوی‌ ویژه یکی از قسمت‌های این برنامه بود تا در مورد فناوری بلاکچین، رمزارزها و سازوکارشان و درست و غلط اخبار مربوط به استخراج بیت‌کوین در ایران با او صحبت کنیم.  

 

خب برویم سراغ اولین سوال؛ این روزها صحبت از مزرعه‌های استخراج رمزارزها و سکه‌های دیجیتال بیت‌کوین به میان آمده است. بعضی از افراد علت قطعی‌های اخیر برق را استخراج بیت‌کوین می‌دانند. فارغ از صحت داشتن و یا نداشتن این حدس و گمان‌ها، قسمت جالب ماجرا آنجاست که خیلی‌ از افراد تا پیش از قطعی‌های برق هیچ اطلاعاتی درمورد رمزارزها یا در اصلاح کریپتوکارنسی نداشتند و حتی این واژه را به اشتباه تلفظ می‌کردند. بنابراین تصمیم گرفتیم در برنامه علمی رادیوم به این مسأله بپردازیم و ببینیم رمزارزها چه هستند و سازوکارشان به چه صورت است؛ آقای دکتر برای کسانی که برای اولین‌بار واژه رمزارزها را می‌شنوند چطور آن را تعریف می‌کنید؟

 رمزارزها دارایی‌های دیجیتالی هستند که بر بستری غیرمتمرکز قرار گرفته‌اند. در پاسخ به این پرسش که بستر غیرمتمرکز چیست باید به توضیح «بلاکچین» بپردازیم. مفهوم بلاکچین یا «زنجیره بلوک» مفهومی سهل‌الممتنع است. کسانی که حسابداری خوانده‌اند با اصطلاح «دفتر کل» آشنایی دارند. دفتر کل دفتری‌ست که تمام حساب‌ها در آن ثبت مي‌شوند. مثلا در یک بانک همه ورودی‌ها و خروجی‌ها را در این دفتر لیست می‌کنند. دفتر کل همیشه نزد یک نفر، برای مثال نزد حسابدار است. وقتی این دفتر کل نزد تعداد زیادی از آدم‌ها باشد به این دفتر، دفتر کل «غیرمتمرکز» می‌گویيم. 

وقتی می‌گوییم شما در یک بانک حساب دارید یعنی در دفتر کل در جلوی شماره حساب شما برای مثال نوشته شده است هزارتومان. با انتقال بخشی از آن به حسابی دیگر گفته می‌شود شما قبلاً هزارتومان داشته‌اید، سپس پانصدتومانش را به حساب شخص دیگری منتقل کرده و حالا هرکدام از شما پانصد‌تومان دارید. در اینجا شما و دارنده آن شماره حساب باید کاملا به سیستم بانکی که تراکنش‌های شما را مدیریت می‌کند اعتماد کنید. در سیستم بلاکچین این بانک و این دفترکل دراختیار صدنفر یا بیشتر است و شما به‌ جای ارسال تراکنشتان به بانک آن را به تمامی این افراد ارسال می‌کنید. به معنای دقیق‌تر تراکنش‌تان را به یکی از این افراد ارسال می‌کنید و از آنجایی که این شخص هم با چندنفر دیگر در ارتباط است تراکنش شما در شبکه پخش می‌شود. این افراد که در اصلاح به آن‌ها «node» یا «گره» می‌گویند تراکنش شما را براساس سابقه تراکنش‌ها و دفترکل‌شان صحت‌سنجی می‌کنند‌. فرض کنید در یک شبکه غیرمتمرکز درخواست کرده‌اید که ده واحد پول از حسابتان را به شخص دیگری منتقل بکنند. وقتی تراکنش شما به یکی از این گره‌ها می‌رسد، آن گره دوتا موضوع را بررسی می‌کند. اول اینکه خود شما به عنوان صاحب حساب این تراکنش را ارسال کرد‌ه‌اید و یا این تراکنش از طرف شخص دیگری و به اسم شما ارسال شده است. مشابه با رمز اینترنتی‌تان در اینجا هم امضای دیجیتالی وجود دارد. این امضای دیجیتال توسط گره‌های شبکه بررسی می‌شود تا از صحت آن اطمینان حاصل کنند.

این گره‌ها یا نودها افراد حقیقی هستند یا شرکت‌ها و افراد حقوقی؟

بستگی دارد. در صحبت از شبکه بیت‌کوین هر شخصی می‌تواند یکی از این گره‌ها باشد. 

پس گفتیم که همه به تراکنش‌های شما دسترسی دارند. برای مثال قصد دارید از شماره حساب خودتان به فلان شماره حساب پنج‌تا بیت‌کوین ارسال کنید. تمامی گره‌های شبکه که تراکنش شما را دریافت می‌کنند درابتدا امضای دیجیتال شما را بررسی می‌کنند. توضیحات فنی امضای دیجیتال خیلی در این برنامه نمی‌گنجد. فرض کنید روشی وجود دارد که دیگران می‌توانند بفهمند آیا شما واقعا دارنده حساب فرستنده آن پنج‌تا بیت‌کوین هستید یا خیر. بعد از اینکه اطمینان پیدا کردند شما صاحب واقعی این بیت‌کوین‌ها بوده‌ و این تراکنش را ارسال کرده‌اید، دفتر کل‌شان را بررسی می‌کنند که  اصلا شما پنج‌تا بیت‌کوین دارید؟ اگر تمامی این اطلاعات درست باشند آن‌ها تراکنش شما را تایید (verify) می‌کنند و می‌گویند این تراکنش تایید شده ولی هنوز در شبکه ثبت نشده است. در بلاکچین بیت‌کوین هرکدام از این گره‌ها سابقه تراکنش‌هایی که همه شبکه درمورد آن اتفاق‌نظر داشته‌اند را نگهداری می‌کنند. نکته اینجاست که سابقه‌ها را یکی‌یکی نگهداری نمی‌کنند. وقتی تراکنش تایید‌شده‌ای به دست شما می‌رسد آن را یکی‌یکی به دفترکلتان اضافه نمی‌کنید بلکه این تراکنش‌ها را بسته‌بسته به دفتر کل‌تان‌ اضافه می‌کنید. اگر دقت کرده باشید در انتهای فاکتور‌های خرید زیر تمامی خط‌ها یک خط کشیده و مهر می‌زنند و سپس این برگه را که حاوی پنجاه‌تا لیست خرید یا پنجاه‌تا لیست تراکنش است بایگانی می‌کنند. در بیت‌کوین هم به همین شکل است. به‌ جای اینکه این تراکنش‌ها یکی‌یکی بایگانی شوند دوهزارتا، دوهزارتا بایگانی می‌شوند. دراینجا با مسأله‌ای روبرو هستیم. اگر این تراکنش‌ها در بانک نگهداری شوند بالاخره بانک یک نفر است که موظف است تمامی این تراکنش‌ها را در دفتر کل خود نگهداری کند. اما در شرایطی که ما صد تا دویست‌ گره داریم هرکدام به سلیقه خودشان تعدادی از این تراکنش‌ها را در لیست‌شان قرار خواهند داد. زیرا تعداد تراکنش‌ها معمولا بیشتر از ظرفیت شبکه است و همیشه تعدادی تراکنش در صف قرار دارد. من به‌عنوان یک گره می توانم دوهزارتا از این تراکنش‌ها را در لیست خود قرارداده و بایگانی کنم. در اینجا بین لیست من و لیست نودهای دیگر اختلاف نظری به‌وجود خواهد آمد. به عبارت دیگر لیست من با لیست توده‌ای دیگر با مغایرت خواهد داشت. من ممکن است دوهزار تراکنش متفاوت با تراکنش شما را ذخیره کرده باشم اما درست آن به این شکل است که بایگانی‌های ما شبیه به همدیگر باشند. شبکه بیت‌کوین برای حل این مشکل مسابقه‌ای دربین نودها برگزار می‌کند. به این صورت که هرکس زودتر از بقیه موفق به حل یک مسأله رمزنگاری شود لیست او پذیرفته خواهد شد. برای همین افراد تلاش می‌کنند که این مسأله را حل کنند.

برای بازکردن یک حساب بانکی کافی است کارت ملی و شناسنامه‌مان را نشان بدهیم و درمقابل کارتی به ما می‌دهند که با داشتن آن به چیز دیگری نیاز نداریم ولی برای داشتن این رمزارزها حتما باید یک کامپیوتر و دستگاه ماینری در اختیار داشته باشیم.

 سوالی که در ذهن مردم وجود دارد این است که این کامپیوتر چه کاری انجام می‌دهد و چگونه به من سکه می‌دهد؟

کامپیوتر دقیقا همان کاری را می‌کند که بانک انجام می‌دهد. پردازش تراکنش‌ها، نگهداری تراکنش‌ها و یکپارچه نگه‌داشتن اطلاعات شبکه. کامپیوتر‌هایی که افراد در اختیار دارند تمامی این کارها را انجام می‌دهد. 

بانکی را در نظر بگیرید که شعبه‌های زیادی دارد و در هر شعبه‌ بیست‌ دستگاه رایانه وجود دارد که اطلاعات را پردازش می‌کنند.‌ در رمزارزها به جای راه‌اندازی یک چنین سیستم اطلاعات فیزیکی و دایرکردن شعبه‌های متعدد، این شعبات و سیستم‌هایشان به منزل افراد می‌آیند؟ 

همین‌طور است. البته نه لزوما در منزل افراد بلکه به صورت «غیرمتمرکز» این اتفاق می‌تواند در هرکجا بیفتد. در نظر داشته باشید که پردازشی که در سیستم بانکی از آن صحبت می‌کنید در شعبات اتفاق نمی‌افتد بلکه بانک یک هسته (core) یا سروری دارد که پردازش‌ها، پایگاه داده تراکنش‌ها، لیست حساب‌ها و غیره‌وذلک همگی در آن هسته اتفاق می‌‌افتند. شعبه فقط ارتباطی را  با این هسته برقرار می‌کند.

آیا در بیت‌کوین این شعبه در بین افراد تقسیم شده است؟ 

بله. در واقع در بیت‌کوین آن هسته اصلی در بین افراد تقسیم شده است. در بلاکچین به‌جای یک سیستم متمرکز برای کنترل دارایی‌ها، با سیستمی غیرمتمرکز روبروایم. اتفاقی که در اینجا می‌افتد این است که در موقعیت‌هایی بانک می‌تواند تراکنش شما را تایید نکند، حساب شما را مسدود کرده و به شما سرویس ندهد. ولی در سیستم غیرمتمرکز این اتفاق نمی‌افتد. اگر نودی حساب شما را ثبت نکند بقیه نودها این کار را انجام می‌دهند.

به غیراز این مردم به چه انگیزه‌های دیگری به استخراج رمزارزها می‌پردازند؟ وقتی دستگاهی را تحت عنوان دستگاه ماینر تهیه می‌کنیم این دستگاه الگوریتم‌های از قبل نوشته‌شده را پردازش می‌کند و یا کارهای دیگری را هم انجام می‌دهد؟ 

این دستگاه الگوریتم‌های از قبل ‌نوشته‌ شده شبکه را پردازش می‌کند. 

چه کسی این الگوریتم‌ها را نوشته است؟ آیا می‌توان به او اعتماد کرد؟ 

بحث اعتمادکردن و نکردن مطرح نیست. ما با یک الگوریتم سروکار داریم. اساسا شبکه بیت‌کوین متن‌باز (open source) است. یعنی تمامی کدهای نرم‌افزاری که شما برروی کامپیوترتان اجرا می‌کنید تا بتوانید به‌عنوان یک node در شبکه فعالیت بکنید کدهای مشخصی هستند و همه می‌توانند این کدها را ببینند. این اعتماد برای همه وجود دارد که کدها همه شبیه به همدیگر هستند و از این جهت مشکلی وجود ندارد. به‌علاوه شمایی که در مسابقه رمزنگاری کریپتونگاری موفق می‌شوید وقتی جوابتان را به علاوه لیست دوهزار تراکنشی که مدنظرتان بوده برای node‌های دیگر می‌فرستید و اعلام برنده‌شدن می‌کنید، آن‌ها هم به راحتی بررسی می‌کنند که شما واقعا توانسته‌اید مسأله را حل کنید یا خیر. اگر مسأله را حل کرده باشید و سرورهای دیگر شما را تایید کنند، لیست تراکنش‌های شما را به بایگانی خود‌شان اضافه و شروع می‌کنند به درست کردن یک لیست جدید و شرکت در مسابقه‌ای جدید. در اینجا این سوال پیش می‌آید که چرا یک‌سری از افراد باید همانند کارمندان یک بانک به یک شبکه‌‌ سرویس بدهند و وقت و انرژی و سرمایه خود را برای سرویس‌دادن به شبکه بیت‌کوین صرف کنند؟ شبکه بیت‌کوین و بنیانگذار آن آقای ساتوشی ناکاموتو( این اسم یک اسم مستعار است و معلوم نیست بنیانگذار شبکه بیت‌کوین چه کسی بوده است) انگیزه اقتصادی را در شبکه بیت‌کوین ایجاد کرده است که مطابق آن هرکس در شبکه فعالیت کند، یعنی سوابق تراکنش‌ها را در لیست جدیدی که به آن «بلاک» می‌گویند نگهداری کند و در مسابقه برنده شود پاداشی دریافت می‌کند. بنابراین برای گرفتن این پاداش که در قالب همان بیت‌کوین است رقابتی دربین نودها شکل می‌گیرد.

ٖدر بلاکچین به‌جای یک سیستم متمرکز برای کنترل دارایی‌ها، با سیستمی غیرمتمرکز روبروایم. اتفاقی که در اینجا می‌افتد این است که در موقعیت‌هایی بانک می‌تواند تراکنش شما را تایید نکند، حساب شما را مسدود کرده و به شما سرویس ندهد. ولی در سیستم غیرمتمرکز این اتفاق نمی‌افتد. اگر نودی حساب شما را ثبت نکند بقیه نودها این کار را انجام می‌دهند.

مثل این است که شما ده‌تا کارمند بانک دارشته باشید و این کارمندها برای اینکه تراکنش شما را در شبکه ثبت کنند با هم به رقابت مشغول‌اند. هرکدام از این کارمندان برنده شوند پاداشی دریافت می‌کنند. در بیت‌کوین این رقابت یک مسابقه است که راه‌حل آن شبیه به حل‌کردن یک مسأله انتگرا نیست بلکه از راه صحیح و خطا به دست می‌آید. کیف‌های رمزدار را درنظر بگیرید که برای پیداکردن رمز آن‌ها راهی به جز صحیح و خطا ندارید و یکی یکی باید عددهای مختلف را تست کرده و از بین من و شما احتمالا کسی برنده خواهد شد که دستش سریع‌تر باشد. بنابراین در این مسابقه هم کسی برنده می‌شود که قدرت پردازش بالاتری داشته باشد. برای همین node های شبکه تلاش می‌کنند کامپیوترهای قوی‌تری رادستگاه‌های قوی‌تری را خریداری کنند تا با سرعت بیشتری این پردازش را انجام بدهند و شانس برنده‌شدن خود را افزایش بدهند.

فرض کنید من و شما دوتا دستگاه داریم و مشغول به پردازش هستیم. من تا نیمه‌های راه را رفته‌ام و در همین زمان دستگاه شما مسأله را حل می‌کند. آیا منی که تا نیمه راه را رفته‌ام هیچ سکه‌ای دریافت می‌کنم؟

 شما هیچ پاداشی در شبکه دریافت نمی‌کنید. من جواب سوال و لیست تراکنش‌هایم در شبکه را برای شما می‌فرستم، شما آن را چک می‌کنید، لیست را به بایگانی‌تان اضافه می‌کنید و تمامی اعضای شبکه به دور بعدی مسابقه می‌روند. در دور بعدی همه از صفر شروع می‌کنند.

دوتا نکته در خصوص رمزارزها وجود دارد. یکی اینکه گفته می‌شود در این شبکه نام گیرنده‌ها مشخص نیست. مشخص نیست این ارز از طرف چه کسی و به چه کسی منتقل شده است. اینکه ما ندانیم چه کسی تراکنش انجام می‌دهد باعث ایجاد بی‌اعتمادی نمی‌شود؟ دوم اینکه وقتی در بانک به هردلیلی پولی را به اشتباه کارت به کارت می‌کنید، اگر برای بانک محرز شود که اشتباهی صورت گرفته است این پول را به حساب شما برمی‌گرداند. ولی در سیستم ارزهای دیجیتال مثل بیت‌کوین بعد از انجام تراکنش این پول به هیچ‌وجه قابل برگشت نیست. در نگاه اول این موارد نقطه‌ضعف این سیستم  به نظر می‌رسند و می‌توانند باعث بی‌اعتمادی شوند. پس چرا تقاضا برای ورود به بیت‌کوین تا این اندازه زیاد است؟ 

این دو نکته کاملا درست است. درشبکه بیت‌کوین افراد احراز هویت نمی‌شوند. شاید شما آن را نقطه ضعف این سیستم بدانید ولی افراد زیادی هم وجود دارند که حریم خصوصی‌شان برایشان مهم‌تر است و لزومی نمی‌بینند که بانک در جریان تراکنش‌هایشان قرار بگیرد. فعلا نمی‌خواهیم به شکلی ارزشی در این باره بحث کنیم که آیا این کار خوب است یا نه. قاعدتا دولت‌ها به دلایل قابل دفاعی مثل امکان پولشویی، فرار مالیاتی و تخلفات دیگر  ممکن است با آن مخالف باشند. همین الان ایالات متحده قانونی وضع کرده است که کیف پول‌ها باید احراز هویت شوند و مسائلی از این دست. اما خواستگاه اولیه ارزهای دیجیتال، آقای ساکوشی ناموتو و گروه‌هایی که معتقد به حریم خصوصی و به نوعی در تقابل با دولت بودند، لزومی نمی‌دیدند که دولت‌ها حریم خصوصی افراد را نقض کرده و سابقه تراکنش‌های آن‌ها را داشته باشند .

 با شما موافق هستم که دولت باید بداند این پول برای چه کسی است و یا افراد باید بدانند که این حساب متعلق به کسیت ولی در حال حاضر صحبت از ویژگی‌های این شبکه است. این ویژگی از نگاه رگولاتور و یا از نگاه من به‌عنوان یک لیبرتارین می‌تواند عیب محسوب شود. از طرف دیگر وقتی شبکه‌ای غیرمتمرکز می‌شود و هیچ فردی نمی‌تواند دیکتاتورمآبانه جلوی یک تراکنش را گرفته و یا تراکنشی را معکوس کند اعتماد من به این شبکه بیشتر خواهد شد. در یک شبکه بانکی، اگر من به شما جنسی بفروشم و شما پولی به حساب من واریز کنید بعدا شبکه بانکی می‌تواند آن پول را بلوکه کرده و بگوید این پول ناسالم بوده است. در این حالت  من جنس را به شما داده‌ام و سرم بی‌کلاه می‌ماند. اما در شبکه بیت‌کوین هیچکس نمی‌تواند تراکنشی برگرداند. مزیتی که بیت‌کوین به‌عنوان یک شبکه غیرمتمرکز دارد این است که یک بده‌بستان (trade off) است. شما چیزهایی را از دست می‌دهید و چیزهایی به دست می‌آورید. شما انحصارگرایی را حذف می‌کنید و درقبال این حذف مسائلی هم برایتان پیش خواهد آمد. مثلا در شبکه بیت‌کوین اگر رمزی که با آن امضای دیجیتالتان را انجام می‌دهید گم شود و یا با به نحو دیگری آن را از دست بدهید هیچکس قادر به بازیابی آن نخواهد بود.

اتفاقا چندروز پیش در خبرها منتشر شده بود که شخصی تعداد زیادی بیت‌کوین در کیف پول خود داشته است و آن را از دست داده است. اگر رمز کارت‌های عابربانک را بیشتر از سه‌بار  به اشتباه وارد کنید کارت از شما گرفته می‌شود. درمورد بیت‌کوین چگونه است؟

در شبکه بیت‌کوین اینگونه نیست. شما رمزی دارید متشکل از یک عدد طولانی که باید از آن نگهداری کنيد. 

این حکم رمز دوم ما را برای تراکنش دارد؟

این عدد شامل همه رمزهای شماست. هرکسی با داشتن این رمز می‌تواند به حساب شما دسترسی پیدا کند و دارایی‌های شما در شبکه بیت‌کوین را جابه‌جا کند. در خبری که به آن اشاره کردید آن شخص این رمز را برروی یک هارد ذخیره کرده و بر روی هارد پسوردی گذاشته بوده است. مکانیزم این هارد به این شکل بوده است که اگر ده‌بار رمزتان را به اشتباه وارد کنید محتویات هارد پاک خواهد شد و این تعداد واردکردن رمز ربطی به شبکه بیت‌کوین نداشته است. دربیت‌کوین اساسا شما رمزی دارید که با استفاده از آن می‌توانید در این شبکه خرید کنید. سوال احتمالی این است که ارزش شبکه بیت‌کوین از کجاست؟ به‌طور کلی ارزش تمام پول‌های دنیا اعم از ریال، دلار و بیت‌کوین از اعتقاد کاربرانش به این واحد‌های پولی نشات می‌گیرد. اگر از فردا همه با هم تصمیم بگیریم که دلار بی‌ارزش است و هیچ‌کس در دنیا دلار را قبول نکند ارزش آن صفر خواهد شد. منوط به اینکه همه دنیا در این تصمیم شریک باشند. اما به هر دلیلی این تصمیم گرفته نمی‌شود. درمورد بیت‌کوین هم به همین ترتیب است. هرچقدر که شبکه استفاده‌کنندگان از بیت‌کوین و متقاضیان آن بیشتر شود قیمت بیت‌کوین بالاتر خواهد رفت. نکته‌ای در اینجا وجود دارد از این قرار که خلق هر پول مثل ریال در اختیار بانک مرکزی است.  اما میزان خلق بیت‌کوین طبق یک الگوریتم ازپیش ‌تعیین‌شده ثابت است و سقف آن مثلا به ۲۱ میلیون می‌رسد. در حال حاضر در حدود ۱۸‌میلیون‌و‌نیم بیت‌کوین ایجاد شده است. این کمیابی و محدودیت باعث می‌شود که قیمت بیت‌کوین با گذشت زمان و با افزایش تقاضا بالا برود. 

 

این مطالب را هم بخوانید:

بلاکچین چیست؟ (ویدیو فارسی)

بلاکچین و صنعت سرمایه گذاری خطرپذیر

در شبکه‌های اجتماعی سوالی را از کارشناس برنامه طرح کرده‌اند از این قرار که  از گفته‌های  آقاي دكتر به اين نتيجه مي‌رسيم كه با خرید یک دستگاه ماینر معمولی هیچ‌وقت در مسابقه‌ای که توضیح داده شد برنده نخواهيم شد و کسانی که سیستم‌هايشان خیلی قوی باشد همیشه برنده هستند؟ 

دقیقا همینطور است. معمولا افرادي كه مي‌خواهند با دستگاهی که توان كمتري در مقايسه با دستگاه‌هاي رقيب دارد به درآمدی برسند يك سري اتحادها يا «استخرهای استخراجي» را تشکیل می‌دهند. به اين  ترتيب تعداد زیادی از آدم‌ها با دستگاه‌های کوچک با همديگر متحد شده و تلاش می‌کنند که مسأله را حل کنند. در یک اتحاد هزارنفری وقتی هرکدام از ما موفق به حل مسأله شویم پاداش آن درمیان ما هزارنفر تقسیم می‌شود. منطقی نیست که شما به تنهایی با دستگاه‌تان به شبکه اصلی وصل شوید و کار استخراج را انجام بدهید. معمولا با چندتا دستگاه به یک استخر بزرگتر وصل می‌شوند و این استخر کار استخراج را انجام می‌دهد.

هرچقدر که شبکه استفاده‌کنندگان از بیت‌کوین و متقاضیان آن بیشتر شود قیمت بیت‌کوین بالاتر خواهد رفت. میزان خلق بیت‌کوین طبق یک الگوریتم ازپیش ‌تعیین‌شده ثابت است و سقف آن مثلا به ۲۱ میلیون می‌رسد. این کمیابی و محدودیت باعث می‌شود که قیمت بیت‌کوین با گذشت زمان و با افزایش تقاضا بالا برود. 

مخاطب دیگری گفته‌اند که من در یک سری از سایت‌ها با موبایل ماینینگ می‌کنم و توانسته‌ام انتقال هم انجام بدهم؛ پس چرا کارشناس می‌گویند نمی‌شود؟

لازم است نکته‌ای را خدمت تان عرض کنم. اسم بیت‌کوین و ارز‌های دیجیتال بسیار جذاب بوده و می‌تواند پوشش و لباسي باشد برای طرح‌های کلاهبرداری. مثل همین مثالی که دوستمان زدند. نسبت به سال  2009 که بیت‌کوین اختراع شد مساله‌اي كه بايد توسط گره‌ها حل شود به ‌شدت سخت‌تر شده است. اساسا بخاطر سختی حل آن مسأله درحال حاضر ازلحاظ فنی اين امكان وجود ندارد که بتوان با کامپیوترهای خانگی و موبایل به راه‌حل مسأله دست پیدا کرد. اپلیکیشن‌هایی که در اين باره تبلیغ می‌كنند و پيشنهاد مي‌دهند با کامپیوتر خانگی و يا با موبایل ارزهای دیجیتال استخراج کنید قریب به اتفاقشان کلاهبرداری هستند. درواقع قصد آن‌ها اين است كه از منابع شما سواستفاده ‌کنند، سیستم شما را مستهلک ‌کنند و یا حتی نرم افزارهایی هستند که دیتاهای گوشی شما را به سرقت مي‌برند.

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.