چرا سرمایه‏ گذاران خطرپذیر باید بلاکچین را جدی بگیرند؟

سرمایه گذاری در بلاکچین

ساختار سهام‌داری صندوق‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر عموماً تشکیل‌شده است از تعدادی شرکای محدود (Limited Partners) یا LP ها و یک شریک عام (General Partner) یا GP. به بیان ساده باید گفت بخش عمده‌ی سرمایه‌ی شراکت را LP ها تأمین می‌کنند، اما درعین‌حال تعهدات و مسئولیت‌های کمتری را در قبال تبعات فعالیت‌های اقتصادی شرکت و همچنین روال‌های عملیاتی روزمره‌ی آن دارند. برعکس، GP ها کسر کوچک‌تری از سرمایه را تأمین می‌کنند، اما تعهدات و مسئولیت‌های آن‌ها بیشتر است و در ازای آن، سهمی که از سود حاصل از شراکت برمی‌دارند بیشتر از نسبت سهام شراکت آن‌هاست.

شرکای محدود که به آن‌ها شرکای خاموش هم گفته می‌شود، تأمین‌کنندگان اصلی سرمایه‌ی صندوق هستند، اما GP ها هستند که تصمیم‌گیری‌های مهم و سرنوشت‌ساز را انجام می‌دهند. موارد زیر را جیمی گلدشتاین (Jamie Goldstein) بنیان‌گذار صندوق سرمایه‌گذاری خطرپذیر پیلار (Pillar) خطاب به شرکای محدود فعال در سرمایه‌گذاری استارت‌آپ‌ها نوشته است.

همچنین: بلاک‌چین؛ آن‌قدر قدرتمند که نمی‌توان نادیده‌اش گرفت | ICO؛ جوجه‏‎‏اردک زشت دنیای سرمایه‏‎گذاری

چرا سرمایه‏ گذاری در بلاکچین را باید جدی گرفت؟
سرمایه گذاری در بلاکچین

۱۰ دلیل برای این‌که چرا سرمایه گذاری در بلاکچین برای LP ها بایستی حائز اهمیت باشد:

  • شرکای عام شما (GP ها) دارند زمان زیادی را برای سر درآوردن از این فضا صرف می‌کنند؛ باید نکته‌ی مهمی وجود داشته باشد.
  • بلاکچین، پس از اینترنت، موبایل و رایانش ابری این قابلیت را دارد که ‌موج عظیم بعدی در فناوری باشد پس سرمایه گذاری در بلاکچین به نوعی سرمایه گذاری در آینده است.
  • روند ایجاد ارزش در شرکت‌های بلاکچینی با روند ایجاد ارزش در روزهای نخست انفجار اینترنت رقابت می‌کند و شاید حتی از آن پیشی می‌گیرد.
  • این تازه شروع این موج است. ممکن است کار به‌جایی برسد که بازیگران اولیه مثل بیت‌کوین یا اتریوم روزی به آمازون تبدیل بشوند؛ یا شاید هم به آلتاویستا (AltaVista) تبدیل بشوند (کسی هنوز آلتاویستا را یادش هست؟) و رویکردهای جدیدتری مثل Algorand و یا Cardano جای آن‌ها را بگیرند.
  • بلاکچین نحوه‌ی تأمین سرمایه‌ی بعضی شرکت‌ها را تغییر می‌دهد. امکان فروش توکن به‌عنوان منبع سرمایه، ممکن است نیاز به تأمین سرمایه از سوی VC ها را کاهش بدهد.
  • سرمایه‌گذارانی که مالک رمزارزها می‌شوند، حالا چه از طریق خرید مستقیم آن‌ها و چه از طریق سهمی که از شرکت‌های سبد سرمایه‌گذاری به آن‌ها می‌رسد، می‌توانند بسیار زودتر از مدل‌های سنتی سرمایه‌گذاری در استارت‌آپ‌ها به نقدشوندگی سرمایه‌ی خود دست پیدا کنند.
  • بلاکچین می‎‏‏تواند نقدشوندگی و سهولتی که برای VC ها در مدل‌های سنتی تنها در مراحل پایانی و عرضه‌ی عمومی سهام وجود داشت را در تمام طول دوره از مراحل اولیه (early stage VCs) تا مراحل پایانی (Late Stage VCs) ایجاد نماید.
  • مالکیت سهام استارت‌آپ‌ها می‌تواند از طریق توکن‌های رمزارز امکان‌پذیر شود (Tokenization). این یعنی سهام شرکت را می‌توان آزادانه در سرتاسر دنیا به‌صورت الکترونیکی معامله کرد. این می‌تواند مسیرهای جدیدی را برای تأمین سرمایه‌ی خود صندوق‌ها ایجاد کند.
  • مقررات حوزه بلاکچین هنوز در تمام دنیا در حال دگرگونی است. این مسئله فرصت‏ها و تهدیدهای بزرگی را برای شرکت‌هایی که مسیرهای جسورانه گام برمی‌دارند ایجاد خواهد کرد.

ترجمه و تدوین: شاهد احمدیان

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.