حمل و نقل و بلاکچین: دلایل یک همگرایی

حمل و نقل

بلاکچین و مدیریت حمل و نقل: چگونه فناوری دفتر کل روی فعالان صنعت حمل و نقل تأثیر می‌گذارد؟

 فعالان صنعت حمل و نقل با مشکلات مختلفی مانند مدیریت هزینه‌ها و تأخیر در حمل‌ونقل روبه‌رو هستند. اینترنت اشیاء به خاطر مزایایی که در زمینه خودکارسازی تصمیم‌گیری دارد، با سیستم بلاکچین ادغام شده ولی نیازمند سیستم‌هایی است که امکان برقراری ارتباط را فراهم کند.

این سیستم‌ها به ابزارهایی برای آنالیز و تجزیه و تحلیل داده‌ها نیاز دارند. البته اینترنت اشیاء توانایی برقراری ارتباط ماشین با ماشین را دارد ولی یکی دیگر از مشکلاتی که اینترنت اشیاء در زمینه مدیریت حمل و نقل دارد، اعتبار سیستم است.

در صورتی که اعتبار سیستم به مشکل بخورد، ارتباط ماشین با ماشین قطع می‌شود. گاهی ماشین‌ها توانایی برقراری ارتباط با هم را ندارند؛ چون هر کدام توسط یک سازمان مجزا ساخته شده‌اند، در چنین مواقعی است که بلاکچین ارزش خودش را ثابت می‌کند. سوالی که در این بخش پیش می‌آید این است که فناوری بلاک‌چین چگونه می‌تواند مدیریت حمل و نقل را توسعه و گسترش دهد؟

  1. فناوری بلاک‌چین این امکان را فراهم می‌کند که ارائه‌دهندگان، سیستم‌ها و پیمانکاران مدیریت حمل و نقل بیش از پیش مسئولیت‌پذیر و پاسخگو باشند. به طور متوسط، تا 8.8 درصد احتمال به وجود آمدن اختلاف در فاکتورهای حمل و نقل وجود دارد. برخی از شرکت‌ها بر این باور هستند که احتمال به وجود آمدن خطای 10 درصد در این مسیر وجود دارد. با توجه به حجم بار ممکن است همین خطای 8.8 تا 10 درصدی به یک اختلاف قیمت چند صد هزار دلاری منتهی شود. بلاک‌چین می‌تواند این مشکل را برطرف کند.
  1. فناوری بلاکچین به شما این امکان و اجازه را می‌دهد که کارکنان مخصوص مدیریت حمل‌ونقل خود را از پشت صحنه سازمانی حذف کنید. بخشی از مدیریت موثر حمل و نقل روی کاهش هزینه‌های داخلی و برون‌سپاری صدور فاکتور تمرکز دارد. تحقیقات در سیستم جهانی نشان می‌دهد که این کار می‌تواند به صرفه‌جویی 11 دلاری در هر فاکتور منتهی شود. بلاکچین می‌تواند کاری کند که کل این فرآیند به صورت خودکار انجام شود. امنیت بیشتر بلاکچین می‌تواند به اعتماد بین فعالان و شبکه‌های زنجیره تأمین کمک کند.
  2. حامل‌ها از نظر تقاضا، به اطلاعات بیشتری نیاز دارند و می‌توانند پیش‌بینی‌های دقیق‌تری انجام دهند. پیش‌بینی‌های بهتر خود را به صورت برنامه‌ریزی بهتر در زمینه بار، استفاده موثر از فرصت‌های تلفیق بار و تحلیل ابزارهای مقرون به صرفه حمل و نقل نشان می‌دهد. برای نمونه می‌توان ظرفیت کامیون‌های باربری را شناسایی و تغییرات لازم در صورت نیاز اعمال کرد.
  3. مدیران حوزه حمل‌و‌نقل می‌گویند زمان استفاده از دستگاه‌ها و فناوری‌های الکترونیک و حفاظت و نگهداری از ناوگان این صنعت فرارسیده است. این دستگاه‌ها نقش مهم و موثری در پیاده‌سازی فناوری بلاکچین ایفا می‌کنند. در حال حاضر الزام شرکت‌های فعال در حوزه حمل‌ونقل به استفاده از دستگاه‌های ورود به سیستم الکترونیکی، مشکلات زیادی برای این شرکت‌های ایجاد می‌کند. همچنین حصول اطمینان از پایبند بودن رانندگان به این مقررات ممکن نیست. بلاکچین می‌تواند به رانندگان کمک کند که اصول و قواعد را درست رعایت کنند. همچنین رهگیری بهتر محموله‌ها و کامیون‌ها امکان بهبود برنامه‌ریزی نگهداری و تعمیرات را فراهم می‌کند. این کار نقش مهم و موثری در کاهش خرابی‌ها و افزایش بازگشت سرمایه ایفا می‌کند.

فناوری بلاکچین به شما این امکان و اجازه را می‌دهد که کارکنان مخصوص مدیریت حمل‌ونقل خود را از پشت صحنه سازمانی حذف کنید. بخشی از مدیریت موثر حمل و نقل روی کاهش هزینه‌های داخلی و برون‌سپاری صدور فاکتور تمرکز دارد.

هماهنگ شدن فناوری بلاکچین با مدیریت حمل و نقل می‌‎تواند به پذیرش بیشتر و بهتر این فناوری در صنعت حمل‌ونقل منتهی شود و اهداف و اقدامات کسب و کار را با هم هماهنگ و هم‌راستا کند.

از طرفی با این کار روابط کسانی که در حمل و نقل یک محموله نقش دارند هم با یکدیگر بهتر می‌شود. نتیجه تمام این اقدامات آن است که تجارت بین‌‎المللی با سهولت بیشتری انجام می‌شود و کشورها و تاجران می‌توانند خیلی بهتر معامله کنند.

این فناوری، رهبران زنجیره تأمین را با اطلاعات دقیق به‌روز و مطلع نگه می‌‎دارد. این موضوع برای تمامی طرف‌های درگیر یک بازی برد-برد است.

بلاکچین سیستم‌های موجود را در کنار هم قرار می‌دهد و به شرکت‌ها کمک می‌کند که با افزایش عمر تجهیزات، کاهش تعمیرات و نگهداری و بهبود مداوم، مخارج خود را کاهش دهند.

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.