روی خوش مالی‌چی‌ها به بلاکچین

اسبربانک روسیه سرمایه‌گذاری زیادی روی فناوری بلاکچین کرده است.

از بانک‌های کمتر شناخته‌شده تا غول‌هایی چون جی‌پی مورگان؛ کدام موسسات مالی در زمینه فناوری بلاکچین سرمایه‌گذاری کرده‌اند؟

فناوری بلاکچین یکی از مسائلی است که نظر بسیاری از متخصصان و صاحب‌نظران صنایع و حوزه‌های مختلف را به خود جلب کرده است. مزایای این فناوری به خصوص سرعت و امنیت باعث شده که شرکت‌های مختلفی روی این فناوری سرمایه‌گذاری کنند و بکوشند که از این فناوری بهترین استفاده ممکن را در صنعت خودشان ببرند. در این میان اما برخی صنایع و حوزه‌های اقتصادی بیش از دیگران برای ورود به این میدان تازه فناوری و سرمایه‌گذاری روی آن اشتیاق دارند.

امور مالی، یکی از این حوزه‌هاست. حوزه‌ای که احتمالاً بلاکچین در آن زودتر از بقیه صنایع وارد خواهد شد و نقش مهمی را برعهده خواهد گرفت.

شرکت‌هایی که در زمینه امور مالی فعالیت می‌کنند، بسیار کنجکاو هستند که ببینند بلاکچین چطور به آن‌ها کمک خواهد کرد و دوست دارند سریع از مزایای فناوری مورد بحث بهره‌مند شوند.

در این گزارش به سرمایه‌گذاری بانک‌ها روی بلاکچین و چند مورد از شرکت‌های مالی که در زمینه فناوری بلاکچین فعالیت می‌کنند و یا سرمایه‌گذاری‌هایی را روی این فناوری انجام داده‌اند اشاره می‌کنیم.

شرکت امریکن اکسپرس

این شرکت یک غول اعتباری است که با استفاده از فناوری بلاکچین قصد دارد توجه مشتریان بیشتری را به خدمات خود جلب و با ارائه خدماتی متنوع‌تر و البته با امنیت بیشتر؛ بازارهای خود را توسعه داده و اعتماد مشتریان بیشتری را جلب کنند.

بانک بیلبائو ویزکایا آرژانتین

کارشناسان و مدیران بانک بیلبائو ویزکایا آرژانتین معتقدند این نهاد مالی توانمندی‌ها و پتانسیل‌های زیادی دارد که می‌‎تواند آن‌ها را با استفاده از ظرفیت‌های بلاکچین بیش از گذشته عملی کند. این مجموعه یکی از بزرگ‌ترین بانک‌های اسپانیا است و در حوزه‌ها مختلفی از قبیل بانک‌داری خصوصی، مدیریت دارایی، بانک‌داری خرده و عمده‌فروشی فعالیت می‌کند و در کشورهای مختلفی از جمله آرژانتین شعبه دارد.

گروه مالی میزوهو

گروه مالی میزوهو یک مجموعه مالی بزرگ و شناخته‌شده در ژاپن است که در ژاپن فعالیت می‌کند و جزو اولین شرکت‌هایی است که کوشیده از فناوری بلاکچین در فرآیندهای خودش نهایت استفاده را ببرد. این گروه مالی خدمات مالی گوناگونی از قبیل اوراق بهادار و بانک‌داری شرکتی و … را به مشتریان خود ارائه می دهد.

مجموعه بی.اچ.پی بیلیتون

این شرکت یکی از بزرگ‌ترین مجموعه‌های جهان در زمینه استخراج معادن است و حالا تلاش می‌کند که با استفاده از فناوری بلاکچین زنجیره تأمین خودش را بهبود ببخشد. کارکردهای بلاکچین در بهبود زنجیره‌های تامین و رصد کالا باعث شده تا شرکت‌هایی چون بیلیتون به صرافت استفاده از پتانسیل‌های آن بیفتند و سرمایه‌گذاری‌هایی رو در این زمینه انجام دهند.

پرودنشال فایننشال

این شرکت هم یکی از شرکت‌های بزرگ آمریکایی است که در حوزه امور مالی فعالیت جدی دارد. این نهاد مالی به خاطر حمایت از شرکت‌های فعال در زمینه ارز دیجیتال به شهرت زیادی دارد و جزو موسسه‌های مالی پیشگام در این زمینه است. این شرکت اعلام کرده در پی بهبود چشم‌انداز بلاکچین در آینده خود است.

اینتسا سان پائولو

اینتسا سان پائولو در واقع یک بانک ایتالیایی است که روی زنجیره‌های بلوکی عمومی و دولتی سرمایه‌گذاری کرده است. این بانک در حال حاضر روی محصولاتی چون بیت‌کوین و اتریوم سرمایه‌گذاری زیادی کرده است و قصد دارد از این دو ارزرمز برای توسعه سرمایه‌های خود استفاده کند.

رویال بانک کانادا در پی این است که روی امتیازهای اعتباری مطالعه و سرمایه‌گذاری کند. این بانک اعلام کرده تمایل دارد به راهکاری برسد که بتواند با تکیه بر این راهکار، با استفاده از فناوری بلاکچین امتیازهای اعتباری را خودکارسازی کند.

اسبربانک روسیه

این بانک روسی یک آزمایشگاه بلاکچین راه اندازی کرده است و با سازمان اوراق بهادار روسیه همکاری می‌کند تا ایده اوراق قرضه شرکتی بلاکچین را عملیاتی کند. تمرکز این بانک روی در فعالیت‌های بانکداری شرکتی، خرده‌فروشی، پروژه‌های پرداخت، مدیریت دارایی و وام‌های شرکتی است.

این مطالب را هم ببینید:

رویال بانک کانادا

رویال بانک کانادا در پی این است که روی امتیازهای اعتباری مطالعه و سرمایه‌گذاری کند. این بانک اعلام کرده تمایل دارد به راهکاری برسد که بتواند با تکیه بر این راهکار، با استفاده از فناوری بلاکچین امتیازهای اعتباری را خودکارسازی کند. رویال بانک در حوزه‌های مختلفی از قبیل بیمه، مدیریت ثروت، بانک‌داری بازرگانی و شخصی کار و فعالیت می‌کند.

بانک سانتاندر

این بانک یکی دیگر از بانک‌های معروف اسپانیا است که روی رمزارزهایی چون ریپل و دیگر دارایی‌های دیجیتال سرمایه‌گذاری کرده است. تبدیل کردن بخشی از دارایی‌ها به رمزارزها یکی از ترندهای در حال رواج بانک‌های اروپایی برای حفظ و توسعه دارایی مشتریان خود است.

بی.ان.پی پاریبا

این بانک، فرانسوی است و قصد دارد با استفاده از فناوری بلاکچین، فرآیندهای خزانه‌داری داخلی خودش را به بهبود ببخشد. این بانک در حوزه‌ها و مراحل مختلف از جمله خدمات خرده‌فروشی، بانک‌داری و امور مالی فعالیت گسترده دارد.

بانک آمریکا یکی از بزرگ‌ترین نهادهای اقتصادی این کشور در زمینه سرمایه‌گذاری روی فناوری بلاکچین است. این بانک پروانه‌های ثبت اختراع مختلفی در زمینه این فناوری دارد و اعلام کرده قصد دارد ایجاد نامه‌های اعتباری را به کمک پلتفرم بلاکچین اتریوم آسان‌تر و خودکار کند.

بانک چین

این بانک یکی از بزرگ‌ترین بانک‌های چینی است که در زمینه بلاکچین سرمایه‌گذاری زیادی کرده است. این موسسه اعلام کرده برنامه‌های مالی خودش را با استفاده از فناوری بلاکچین تست کرده است و قصد دارد از این فناوری کمک بگیرد و یکپارچگی خود را بهبود ببخشد. این بانک تا همینجا پتنت‌های مختلفی در زمینه اپلیکیشن‌های مالی مبتنی بر بلاکچین ثبت کرده است.

ولز فارگو
بانک ولز فارگو بریتانیا هم سرمایه‌گذاری‌های قابل توجهی روی آینده بلاکچین در امور مالی انچام داده است.

ولز فارگو

این شرکت یکی از مجموعه‌های مالی معروف و شناخته‌شده آمریکا است و خدمات مالی متنوعی ارائه می‌دهد. تمرکز اصلی این مجموعه روی سرمایه‌گذاری، بیمه، بانک‌داری، امور مالی بازرگانی و غیره است و با سرمایه‌گذاری‌های انجام‌داده روی بلاکچین می‌خواهد این حوزه‌ها را با این فناوری پیوند دهد.

بانک آمریکا

بانک آمریکا یکی از بزرگ‌ترین نهادهای اقتصادی این کشور در زمینه سرمایه‌گذاری روی فناوری بلاکچین است. این بانک پروانه‌های ثبت اختراع مختلفی در زمینه این فناوری دارد و اعلام کرده قصد دارد ایجاد نامه‌های اعتباری را به کمک پلتفرم بلاکچین اتریوم آسان‌تر و خودکار کند.

جی.پی مورگان چیس

این شرکت هم یکی دیگر از غول‌های مالی آمریکایی است که در زمینه فناوری بلاکچین با نام کوروم (Quorum) سرمایه‌گذاری زیادی کرده است. جی.پی مورگان، یک هلدینگ مالی بزرگ است که خدمات سرمایه‌گذاری و مالی ارائه می‌دهد.

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.