بلاکچین روی ابرها!

شرکت‌های هواپیمایی به کمک فناوری بلاکچین چندصد میلیون دلار در هزینه‌های خودشان صرفه‌جویی خواهند کرد، اما چطور؟

 

فناوری بلاکچین دارد مسیر خودش را برای ورود به تمام صنایع هموار می‌کند. یکی از صنایع مهمی که بلاکچین می‌تواند در آن ورود و نقش خودش را بهترین شکل ایفا کند، صنعت هواپیمایی است.

این فناوری می‌تواند با ورود به صنعت هواپیمایی، تجربه یک سفر عالی و هماهنگ‌شده را در ذهن مخاطب ثبت کند. برای اینکه نقش فناوری بلاکچین در صنعت مورد بحث را درک کنیم، لازم است ابتدا روی سه خصوصیت مهم بلاکچین متمرکز شویم:

  • غیرمتمرکز بودن: این فناوری غیرمتمرکز است؛ به این معنا که هیچ نهاد یا قدرت حاکم، کنترل آن را در دست ندارد. در واقع افراد می‌توانند هر چیزی از مالکیت خود بر یک اثر هنری گرفته تا دارایی‌های مبتنی بر ارزهای دیجیتال خود را بدون هیچ نگرانی در بستر بلاکچین ذخیره و نگهداری کنند.
  • ثبات و تغییرناپذیری: منظور از ثبات و تغییرناپذیری این است که چیزهایی که در بستر بلاکچین ذخیره می‌شود، قابلیت تغییر و دستکاری ندارند. هر تغییری که بخواهد در این بستر اتفاق بیفتد، باید به اطلاع دیگران برسد.
  • امنیت بالا: وقتی این فناوری در دست یک سازمان یا شخص خاص نیست و امکان تغییر در آن بدون اطلاع دیگران وجود ندارد، قطعاً امنیت این سیستم بالا است. این فناوری از رمزنگاری (کریپتوگرافی) برای جلوگیری از حملات استفاده می‌کند.

حال که سه خصوصیت مهم بلاکچین را دانستیم، زمان آن فرارسیده است که به مزایای این فناوری برای صنعت هواپیمایی اشاره کنیم:

  1. فرآیند پرداخت را آسان‌تر و سریع‌تر می‌کند

اولین مزیت فناوری بلاکچین برای صنعت هواپیمایی این است که باعث می‌شود پرداخت‌ها خیلی آسان‌تر و سریع‌تر صورت گیرد. در واقع خیلی از کارهای تکراری مانند خرید بیمه سفر، پرداخت مالیات، غیره با این فناوری خودکار می‌شود. همچنین امنیت پرداخت‌ها هم بالاتر می‌رود.

  1. یک تجربه شگفت انگیز برای مشتری خلق می‌کند

این فناوری می‌تواند نرخ رضایت مشتری از خدمات شرکت‌های هواپیمایی را به میزان قابل‌توجهی افزایش دهد. وقتی کارها خیلی آسان‌تر، سریع‌تر و با امنیت بیشتر انجام شود و احتمال خطا به کمترین حد ممکن برسد، قطعاً یک تجربه عالی برای مشتری خلق می‌شود.

  1. وابستگی به شرکت‌های واسطه کمتر می‌شود

در حال حاضر کنترل بیش از 99 درصد از بازار مسافرت‌های هواپیمایی در دست شرکت‌های واسطه است. بخش زیادی این واسطه‌ها در خرید بلیط نقش دارند. فناوری بلاکچین میزان وابستگی به این واسطه‌ها را کمتر می‌کند و این فوق‌العاده است؛ زیرا در حال حاضر شرکت‌های واسطه با دخالت‌های خودشان قیمت بلیط را بالا و پایین می‌برند ولی وقتی این واسطه‌ها کنار گذاشته شوند، تمام فرآیندها از جمله فرآیند قیمت‌گذاری با دقت و  شفافیت بیشتری صورت می‌گیرد.

  1. عملیاتی که در زمین انجام می‌شود را بهبود می‌بخشد

فناوری بلاکچین باعث می‌شود که عملیاتی که قبل و بعد از پرواز انجام می‌شود، بهبود یابد. در واقع کار این فناوری ایجاد شفافیت در عملیات، تراکنش‌ها، هزینه‌ها و درآمد است. به کمک بلاکچین، پیچیدگی کمتر می‌شود و تمام فرآیندها ساده‌تر و کارآمدتر می‌شود.

صنعت هواپیمایی یکی از بهترین بسترها برای فناوری بلاکچین است و با استفاده از آن می‌توان سفرهای هوایی را سریع‌تر، آسان‌تر و ارزان‌تر کرد. در سال 2019 مشخص شد که سرمایه‌گذاری‌های انجام‌شده فعلی برای توسعه بلاکچین در صنعت هواپیمایی 421 میلیون دلار بوده است. پیش‌بینی می‌شود که سرمایه‌گذاری شرکت‌های هوایی در بلاکچین تا سال 2025 به 1394 میلیون دلار برسد.

تاکنون شرکت‌های هواپیمایی مختلف از فناوری بلاکچین در زمینه‌های مختلف بهره برده‌اند. یکی از مهم‌‎ترین کاربردهایی که تاکنون این فناوری در شرکت‌های مورد بحث داشته، حفظ امنیت سوابق پرواز است.

اطلاعاتی مانند مسیر پرواز، جزئیات و اطلاعات مسافران و غیره از جمله اطلاعات مهمی است که باید حفظ و نگهداری شود. تاکنون شرکت‌های مختلفی این اطلاعات را گم کرده و در موقع نیاز نتوانسته‌اند به آن‌ها دسترسی داشته باشند. فناوری بلاکچین خیلی راحت این مشکل را حل می‌کند.

فناوری بلاکچین می‌تواند در زمینه نگهداری و تعمیرات (نگهداشت) هواپیماها هم نقش‌آفرینی کند. این کار باعث می‌شود که بازرسی‌های روزمره و متداول خیلی بهتر و موثرتر انجام شود. با کمک این فناوری می‌توان تعمیرات مورد نیاز را پیش‌بینی کرد و در موقع لازم تعویض قطعات یا تعمیرات لازم را انجام داد

در آینده نزدیک شاهد تحو‌لات مهمی در صنعت هواپیمایی جهان خواهیم بود و بلاکچین به احتمال زیاد نقشی مهم و موثر در این تحولات ایفا خواهد کرد. 

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.