رقابت فشرده بر سر بلاکچین در قاره سبز

دولت‌های اروپایی چه اقداماتی برای توسعه فناوری بلاکچین انجام داده‌اند؟

در ادامه بررسی اقدامات دولت‌های مختلف در حوزه بلاکچین در این مطلب می‌خواهیم ببینیم اروپایی‌ها مهم‌ترین اقداماتی که برای توسعه فناوری انجام داده‌اند چه بوده و چطور می‌خواهند کارکردهای آن را در قاره سبز گسترش دهند.  اروپا بیش از هر جای دیگر دنیا برای خوشامدگویی به بلاکچین خود را آماده کرده و رقابت در میان کشورها و شرکت‌های این قاره بر سر این فناوری در حال داغ شدن است. پیشتر به تلاش‌های دولت‌های آمریکای شمالی برای توسعه بلاکچین پرداخته بودیم.

کمیسیون اروپا

کمیسیون اروپا، انجمن و رصدخانه بلاک‌چین اتحادیه اروپا را راه اندازی کرده تا به روند پژوهش و نوآوری در حوزه بلاک‌چین سرعت ببخشد و اروپا را به رهبر جهانی در زمینه فناوری زنجیره‌ بلوکی تبدیل کند.

برنامه افق کوتاه‌مدت اروپا قرار است تا 300 میلیون یورو در پروژه‌های حامی فناوری بلا‌ک‌چین در سراسر این اتحادیه سرمایه‌گذاری کند.

اتریش

دولت اتریش، موسسه پژوهشی جدیدی برای فعالیت در زمینه اقتصاد رمزنگاری‌شده راه‌اندازی کرده است. قرار است این موسسه از طریق یک صندوق 8 میلیون یورویی از پروژه‌های پژوهشی در زمینه بلاک‌چین حمایت کند.

دانمارک

حزب اتحاد لیبرال دانمارک، اولین مجموعه محلی در جهان است که قصد دارد با استفاده از فناوری بلاک‌چین، انتخابات داخلی برگزار کند. یک قدم بزرگ برای دانمارکی‌ها که این فناوری را به صورت عملی در عرصه عمومی محک بزنند.

استونی

دولت استونی از سال 2008 مشغول آزمایش این فناوری است و اولین کشوری است که از این فناوری در سطح ملی استفاده کرده است.

از سال 2012 تاکنون از فناوری بلاک‌چین در سیستم‌های ثبتی استونی از قبیل سیستم بهداشت و سلامت، سیستم قضایی و مراودات تجاری استفاده می‌شود. دولت این کشور قصد دارد استفاده از فناوری دفتر کل توزیع‌شده (DLT) را به سایر حوزه‌‎ها از قبیل پزشکی و امنیت سایبری گسترش‌ و توسعه دهد.

برنامه دولت الکترونیک استونی در نهایت موجب خواهد ‌شود 99 درصد خدمات دولتی این کشور به صورت آنلاین ارائه شود. 44 درصد از مردم استونی به صورت آنلاین رأی خواهند داد، 98 درصد از اظهارنامه‌های مالیاتی به صورت آنلاین پر می‌‎شود و 98 درصد از مردم این کشور شماره ملی دیجیتال خواهند داشت.

قرار است در این طرح بیش از 700 میلیون امضای دیجیتال در این کشور ایجاد شود. با این برنامه 99 درصد از اطلاعات بهداشتی دیجیتالی و در سیستم بلاک‌چین ذخیره می‌شود.

حزب اتحاد لیبرال دانمارک، اولین مجموعه محلی در جهان است که قصد دارد با استفاده از فناوری بلاک‌چین، انتخابات داخلی برگزار کند.

استونی از نظر سرعت فرآیند دادرسی، رتبه دوم اروپا را در اختیار دارد و سرعت حل پرونده‌های مدنی، تجاری، اداری و غیره در این کشور بسیار بالا است.

وزارت دادگستری استونی از فناوری بلاک‌چین برای ایجاد سیستم حقوقی الکترونیکی استفاده کرده و توانسته از فوریه سال 2003، یک پایگاه داده آنلاین برای مطالعه تمام پیش‌نویس‌های قضایی توسط عموم مردم راه اندازی کند.

گرجستان

جمهوری گرجستان نخستین سیستم ثبت املاک مبتنی بر بلاک‌چین را با هدف تقویت و تحکیم حقوق صاحبان املاک و زمین‌داران، افزایش اعتماد شهروندان به دولت و تقویت امنیت اطلاعات راه اندازی کرده است. در حال حاضر بیش از 1.5 میلیون زمین این کشور به این صورت ثبت شده و میانگین زمان لازم برای ثبت یک ملک با کمک این فناوری در گرجستان به 3 دقیقه رسیده است.

آلمان

انجمن همکاری‌های بین المللی آلمان (GIZ) یک آزمایشگاه بلاک‌چین تأسیس کرده تا از پتانسیل این فناوری و فناوری‌های مرتبط با آن استفاده کند و به اهداف توسعه پایدار سازمان ملل متحد نزدیک شود.

همچنین آلمان، استراتژی بلاک‌چین دولت فدرال را منتشر کره و گفته هدف از این استراتژی، بهره‌برداری از فرصت‌های این فناوری به منظور ایجاد تحول دیجیتال است.

ایرلند

وزیر دارایی ایرلند، شخصا مقاله‌ای در زمینه ارزهای مجاری و فناوری دیجیتال منتشر کرده و تاکید کرده دولت این کشور در پی ایجاد یک کارگروه داخلی برای بررسی عمیق رویکردهای نظارتی بر ارزهای دیجیتال در سایر حوزه‌های قضایی است.

بلاک‌چین ایرلند، یک طرح ابتکاری است که تأمین مالی آن از سوی دولت این کشور صورت می‌گیرد و هدف آن ترویج و اشتراک‌گذاری اطلاعات در ایرلند است.

بلاک‌چین ایرلند یک هکاتون است که میزبانی آن را وزارت هزینه‌های عمومی و اصلاحات و وزارت دارایی بر عهده دارند. هدف از این هکاتون، شناسایی و تحلیل استفاده از این فناوری در خدمات عمومی و زندگی واقعی است.

جمهوری گرجستان نخستین سیستم ثبت املاک مبتنی بر بلاک‌چین را با هدف تقویت و تحکیم حقوق صاحبان املاک و زمین‌داران، افزایش اعتماد شهروندان به دولت و تقویت امنیت اطلاعات راه اندازی کرده است.

ایتالیا

ایتالیا به انجمن بلاک‌چین اروپا پیوسته و مقررات مربوط به تعریف قانونی از مفاهیمی مانند فناوری بلاک‌چین و قراردادهای هوشمند را اصلاح کرده است.

لتونی

وزارت‌‌خانه‌های استونی، لتونی و لیتوانی یک تفاهم‌نامه منتشر کردند که در آن بر «حمایت از توسعه نوآوری‌های بازار سرمایه و فناوری‌های جدید با توجه به راهکارهای فناوری مالی منطقه‌ای مانند فناوری دفتر کل توزیع‌شده» تأکید شده است.

لیتوانی

بانک مرکزی لیتوانی چارچوبی برای آزمایش محصولات و راهکارهای  مبتنی بر بلاک‌چین طراحی کرده است. بیش از 21 ثبت نام از طرف چندین کشور در قاره اروپا  روی این برنامه صورت گرفته است.

بانک مرکزی لیتوانی از موقعیت‌های به‌روز و جدید در زمینه دارایی‌های مجازی پرده برداشته و شیوه استفاده از این دارایی‌ها برای پرداخت را توضیح داده است.

لوکزامبورگ

به گفته مقامات دولتی پروژه اینفراچین ( Infrachain ) لوکزامبورگ یک چارچوب حاکمیتی عالی ایجاد می‌کند تا فناوری بلاکچین مورد استفاده بخش‌های مخلتف عمومی و دولتی این کشور قرار گیرد. دولت این کشور اروپایی اعلام کرده این چارچوب به برنامه‌های بلاک‌چین اجازه می‌دهد که در چارچوب نظارتی کنونی، وارد فاز عملیاتی شوند.

مالت

برنامه ثبت کسب و کار مالت (Malta Business Registry) قصد دارد از فناوری بلاک‌چین برای افزایش کارایی و مدرنیزه کردن فرآیندهای کاری استفاده کند.

دولت مالت، برنامه اعتباری مبتنی بر بلاک‌چین خود را به صورت آزمایشی راه اندازی کرده که یکی از کاربردهای آن این است که می‌تواند اعتبار علمی متقاضیان را خیلی سریع تأیید کند.

هلند

آژانس تشکیلات اقتصادی هلند با یک پروژه جدید برنده رقابت پژوهش نوآوری کسب و کارهای کوچک (SBIR) در شهرداری شهر زویدهورن شد. این پروژه، برای کودکانی که در فقر زندگی می‌کنند، حمایت مالی به همراه دارد.

شهر گرونینگن این کشور هم، یک ابزار «اثبات مفهوم» برای کمک به شهروندان ایجاد می‌کند. شهروندان به کمک این ابزار می‌توانند از طریق خدماتی از قبیل پیشگیری از بدهی و مدیریت درآمد، روی بدهی‌های خود کنترل مالی داشته باشند. در واقع این پروژه تغییرات وضعیت مالی مشتریان را به همراه فاکتورها و اطلاعات پرداخت درآمد شرکای خارجی در یک زنجیره بلوکی خصوصی ذخیره می‌کند.

همچنین پروژه زیرساخت بازنشستگی هلند هم از فناوری بلاک‌چین  به منظور ایجاد یک سیستم مدیریت بازنشستگی برای تمام همکاران این اکوسیستم استفاده می‌کند.

اسلوونی

دولت اسلوونی در پی بررسی و کاوش در زمینه فناوری دفتر کل توزیع‌شده در سطح ملی این کشور و به عنوان بخشی از یک برنامه بین‌المللی است. این کار در برنامه دیجیتالی کردن کشور که «اسلونی دیجیتال 2020» نام دارد، قرار داشته و کماکان در دست انجام است.

همچنین دولت اسلوونی با همکاری استارتاپ الیگما، شهر بیت‌کوین اسلونی را راه‌اندازی کرده است.

اسپانیا

وزارت انرژی و گردشگری و مجموعه دیجیتال اجندا (Digital Agenda) با همکاری یکدیگر پروژه تراست فور ویلز (TrustForWills) را در اسپانیا تأمین مالی کرده‌اند. این پروژه قراردادهای پایان کار را برای کاربران خدمات دیجیتال در مادرید تسهیل می‌کند.

دولت کاتالونیا هم پروژه هویت مستقل را با نام آیدنتیکات (IdentiCAT) راه‌اندازی کرده است. آیدنتیکات برنامه‌ای است که شهروندان می‌توانند به صورت خصوصی آن را مدیریت کنند.

این مطالب را هم بخوانید:

شورای شهر والز هم از پروژه پورتال اطلاعات شهری خود پرده برداشته که این پروژه، منابع اطلاعاتی را در پورتال وب محلی شهرداری و در بستر بلاک‌چین منتشر می‌کند.

بندر والنسیا هم  اخیرا از فناوری بلاک‌چین برای ایجاد شفافیت و امنیت در زنجیره تأمین کالای این شهر استفاده کرده است.

سوئد

سیستم ثبت املاک سوئد دارد تلاش می‌کند سیستم انتقال املاک و سایر تراکنش‌های چندجانبه را در شبکه بلاک‌چین آزمایش ‌کند.

سوئیس

شهرداری زوگ (یکی از شهرهای سوئیس) از هویت مستقل صادرشده از سوی دولت در شبکه بلاک‌چین اتریوم پرد‌برداری کرده است.

اوکراین

وزارت دارایی اوکراین از برنامه‌های خود برای تعیین وضعیت قانونی ارزهای دیجیتال در این کشور خبر داد.

همچنین دولت اوکراین با یک شرکت فعال در حوزه فناوری بلاکچین همکاری دارد تا بتواند اطلاعات دولتی را وارد بستر این تکنولوژی کند.

فعلا وزارت دارایی اوکراین به کمک فناوری بلاک‌چین ، مزایده‌های آزمایشی را امتحان کرده است.

انگلستان

سیستم ثبت املاک پادشاهی بریتانیا با همکاری شرکتی به نام کونسنسیس کودفی (ConsenSys Codefi) از یک پلتفرم مدیریت دارایی‌های دیجیتال رونمایی کرده است. کار این سیستم، تحقیق در مورد پتانسیل فناوری بلاک‌چین در صنعت املاک و مستغلات انگلستان است.

از سوی دیگر آژانس استانداردهای غذایی انگلستان (FSA) از یک طرح مبتنی بر بلاک‌چین برای رهگیری و پیگیری توزیع گوشت در کشتارگاه‌های گاو رونمایی کرده است. این نخستین باری است که فناوری بلاک‌چین به عنوان یک ابزار نظارتی برای حصول اطمینان از مطابقت در صنعت غذایی این کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سیستم ثبت املاک سوئد دارد تلاش می‌کند سیستم انتقال املاک و سایر تراکنش‌های چندجانبه را در شبکه بلاک‌چین آزمایش ‌کند.

برنامه‌ای به نام «جزیره من» هم یک سری سیستم‌های توسعه با هدف کمک به شرکت‌ها برای غلبه بر  موانع نظارتی نوظهور طراحی کرده است. هدف برنامه جزیره من، جذب شرکت‌های فعال در زمینه بلاک‌چین به سمت فعالیت در انگلستان است.

اسوشیتد بریتیش پورتس (ABP) که بزرگ‌ترین اپراتور خدمات بندری در انگلستان محسوب می‌شود هم در حال استفاده آزمایشی از بلاک‌چین برای تسهیل تجارت از طریق پایانه‌های دریایی است.

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.