دولت‌های فدرال و محلی کانادا و آمریکا چقدر بلاکچین را جدی گرفته‌اند؟

کاخ سفید

بلاکچین و دولت‌های آمریکای شمالی

این روزها دولت‌های بیشتری برای تصویب قوانین نظارتی و آغاز پروژه‌های آزمایشی متمرکز بر فناوری بلاکچین باهم به رقابت می‌پردازند. تا اینجا مشخص شده که دولت‌ها می‌توانند از فناوری بلاکچین برای تأمین امنیت سایبری، بهینه‌سازی فرآیند و ادغام خدمات عمومی خود و تقویت اعتماد و پاسخگویی به شهروندان استفاده کنند.

متخصصان بلاکچین می‌گویند مفهومی به نام دفتر کل توزیع شده می‌تواند برای پشتیبانی از مجموعه‌ای از برنامه‌های دولت و بخش عمومی‌، از جمله ارز / پرداخت دیجیتال، ثبت زمین و املاک، مدیریت هویت شهروندان، ردیابی زنجیره تأمین کالاهای مختلف، مراقبت‌های بهداشتی، ثبت شرکت‌ها، مالیات، رای‌گیری در انتخابات و مدیریت فعالیت اشخاص و نهادهای حقوقی به کار آید.

اما همه دولت‌ها به یک اندازه به اهمیت بلاکچین پی نبرده‌اند. برخی دولت‌ها هنوز بر سر به رسمیت شناختن این فناوری مرددند و برخی دیگر زودتر دست به کار شده‌اند و کارها و برنامه‌های زیادی را بر بستر این فناوری تعریف کرده‌اند.

در مجموعه مقالاتی که به تدریج در بلاگ کارچین منتشر خواهیم کرد لیستی از دولت‌هایی را که پروژه‌های مختلف بلاکچین راه‌اندازی کرده‌اند معرفی خواهیم کرد و می‌پردازیم به اینکه این پروژه‌ها چه هستند و در چه بخش‌هایی تعریف شده‌اند. یک راهنمای اولیه خوب برای تصمیم‌گیرندگان دولتی که می‌خواهند بدانند دیگر دولت‌ها چطور و از چه زوایه‌ای درگیر بلاکچین شده‌اند.

در این مطلب به آمریکای شمالی می‌رویم تا ببینیم کشورهای این بخش از دنیا در چه حوزه‌هایی روی بلاکچین حساب باز کرده‌اند.

دولت کانادا و بلاکچین

شورای تحقیقات ملی کانادا (NRC) اعلام کرده که یک آزمایشگر بلاکچین اتریوم برای آزمایش مدیریت شفاف قراردادهای دولتی و به اشتراک‌گذاری قابل اعتماد داده‌ها با مردم ساخته است.

همچنین دولت کانادا شروع به کاوش در استفاده از فناوری‌های جانبی بلاکچین، یعنی IPFS کرده است.

برنامه دولتی حمایت از تحقیقات پژوهشی صنعتی (NRC)، از برنامه‌های خود برای بکارگیری فناوری بلاکچین در مدیریت توافقنامه‌های مروط به نوآوری با شرکت‌های کوچک و متوسط ​​کانادایی رونمایی کرده است. این کار اولین مورد واقعی استفاده از بلاکچین در دولت کانادا و نهادهای عمومی آن محسوب می‌شود.

دولت کانادا همچنین طرحی دارد تا از فناوری بلاکچین برای صدور رزومه دیجیتال کارمندان خود استفاده ‌کند و یک سابقه دائمی‌، مورداعتماد و مبتنی بر مهارت‌ها و تجربیات کارمندان دولتی بسازد.

دولت‌های ایالت‌های بریتیش کلمبیا و انتاریو هم گفته‌اند می‌خواهند شبکه‌ای بلاکچینی و منبع‌باز (open source) به نام سازمان‌های قابل‌تأیید (VON) را تشکیل دهند تا همه ارگان‌ها و نهادهای این ایالت‌ها و افرادی که این سازمان‌ها را اداره می‌کنند قابل شناسایی باشند و از این طریق بتوانند تجارت آنلاین را در این ایالت‌ها با ضریب امنیت بالاتری انجام دهند. شبکه‌ای که احتمالا در آینده ایالت‌های دیگر هم به آن خواهند پیوست.

شورای تحقیقات ملی کانادا (NRC) اعلام کرده که یک آزمایشگر بلاکچین اتریوم برای آزمایش مدیریت شفاف قراردادهای دولتی و به اشتراک‌گذاری قابل اعتماد داده‌ها با مردم ساخته است.

دولت آمریکا و بلاکچین

آژانس پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفته دفاعی آمریکا یا همان (DARPA) در حال ایجاد یک سپر امنیت سایبری بلاکچین است. این سپر در واقع یک بستر مبتنی بر بلاکچین است برای انتقال پیام‌های ایمن یا پردازش معاملات قابل‌ردیابی از طریق کانال‌های متعدد. این آژانس گفته این سپر بلاکچینی برای تسهیل ارتباط بین واحدها و مقرها و انتقال اطلاعات بین افسران اطلاعاتی و پنتاگون در موارد مختلف مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

مرکز آماده‌سازی ناوگان نیروی هوایی آمریکا هم در حال کار بر روی نمونه اولیه یک شبکه بلاکچین برای ردیابی قطعات هواپیمایی در طول چرخه زندگی این جنگ‌افزارهاست.

همچنین مجلس نمایندگان آمریکا، قانونی را با نام «پیشرفت نوآوری برای کمک به اجرای قانون» تصویب کرده که مهم‌ترین الزام آن راه‌اندازی شبکه پیگیری جرایم مالیدر این کشور با استفاده از فناوری‌هایی چون بلاکچین و هوش مصنوعی است.

اما آوردن بلاکچین در برخی الزامات قانونی آمریکا محدود به جرایم مالی نمی‌شود. بخش 1646 قانون مجوز دفاع ملی این کشور مصوب سال 2018  هم تاکید کرده لازم باید برای استخدام کارکنان نظامی این کشور ظرفیت‌های بلاکچین مورد ‌ارزیابی قرار بگیرد.

مرکز آماده‌سازی ناوگان نیروی هوایی آمریکا هم در حال کار بر روی نمونه اولیه یک شبکه بلاکچین برای ردیابی قطعات هواپیمایی در طول چرخه زندگی این جنگ‌افزارهاست. نیروی هوایی ایالات متحده اعلام کرده برای تأمین امنیت زنجیره‌های با ارزش طولانی در این صنعت، از فناوری دفتر کل توزیع شده، استفاده خواهد کرد.

وزارت بهداشت و خدمات انسانی ایالات متحده آمریکا هم 49 میلیون دلار برای ساخت یک سیستم هوش مصنوعی اختصاص داده که می‌خواهد با کمک راه‌حل‌های بلاکچینی برای کاهش تاخیرهای عملیاتی و هزینه‌های این تاخیرها در این وزارتخانه چاره‌اندیشی کند.

اما نکته جالب‌تر اینکه آمریکایی‌ها شتاب‌دهنده‌ای راه انداخته‌اند به نام «شتابدهنده اعتماد بلاکچین». این شتابدهنده می‌خواهد در یک طرح آزمایشی بررسی کند که پیگیری سلامت و رفاه کارگران کارخانه‌های مختلف آمریکا، روی بستر بلاکچین تا چه اندازه ممکن است و چطور می‌شود آن را اجرایی کرد.

شرکت پست آمریکا هم گفته با استفاده از فناوری بلاکچین و گواهینامه‌های دیجیتال، تأیید صحت اطلاعات کاربران متقاضی حق ثبت اختراع را انجام خواهد داد.

وزارت امنیت داخلی این کشور هم اعلام کرده برای رسیدن به راه‌حل‌های نوآورانه که از فناوری بلاکچین استفاده می‌کنند تا مدیریت هویت دیجیتال افراد را تسهیل کنند یک سری کمک‌های مالی اختصاص خواهد داد.

سازمان غذا و داروی آمریکا هم که به نظر می‌رسد در آینده روی بلاکچین سرمایه‌گذاری خیلی بیشتری خواهد کرد یک پروژه آزمایشی راه اندازی کرده که به بررسی سودمندی بلاکچین در ردیابی ایمن و تأیید داروهای تجویزی در این کشور می‌پردازد.

دولت‌های ایالتی آمریکا و بلاکچین

اما در کنار اقدامات دولت فدرال آمریکا برای استفاده بیشتر از فناوری بلاکچین، دولت‌های محلی و ایالتی هم روی بلاکچین تمرکز ویژه‌ای کرده‌اند. برای نمونه  دولت محلی آریزونا قانونی تصویب کرده که صریحاً اعتبار و قابلیت اجرای قراردادهای هوشمند را معادل دیگر قراردادهای قانونی شناخته‌شده عنوان کرده است.

دولت ایالت دلاور هم یک مرکز نوآوری بلاکچین راه انداخته که در دو سال گذشته روی این موضوع کار کرده که چطور می‌توان از بلاکچین استفاده کرد تا مولفه‌های مختلف فرایندهای تشکیل پرونده شرکت‌ها در این ایالت را شفاف و قابل استناد کرد. ایالت دلاور می‌خواهد از فناوری بلاکچین برای ساده‌سازی امورات ثبتی تجارت به‌خصوص وثیقه‌های کسب‌وکاری استفاده کند.

ماده 9 قانون تجارت یکنواخت ایالت وایومینگ هم که اخیرا تصویب شده، دارایی‌های دیجیتال و فناوری دفتر کل توزیع شده را به رسمیت شناخته است.

ایالت ایلینویز هم از یک طرح آزمایشی بلاکچینی رونمایی کرده تا ثبت تولدهای جدید در این ایالت را برای شهروندان راحت‌تر و امن‌تر کند. در این ایالت پنج پروژه بلاکچین دیگر هم برای ثبت سند مالکیت، بررسی اعتبارنامه علمی افراد‌، ثبت مشخصات‌ ارائه‌دهندگان خدمات بهداشتی، بازار انرژی و تأمین سوابق سلامت افراد در دست بررسی است.

اولین معامله املاک و مستغلات ثبت‌شده روی بلاکچین هم در ایالت ورمونت آمریکا انجام شده است، ایالتی که به دلیل سیاست‌ها و موضع‌گیری‌های فعالانه‌اش درباره فناوری دفتر کل توزیع شده از سایر ایالت‌های این کشور پیشروتر بوده است.

در مجموعه مقالاتی که به تدریج در بلاگ کارچین منتشر خواهیم کرد لیستی از دولت‌هایی را که پروژه‌های مختلف بلاکچین راه‌اندازی کرده‌اند معرفی خواهیم کرد و می‌پردازیم به اینکه این پروژه‌ها چه هستند و در چه بخش‌هایی تعریف شده‌اند. 

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.