بلاکچین به دنیای مخابرت می‌آید

چگونه بلاک‌چین‌ها صنعت ارتباطات را تغییر می‌دهند؟

فناوری بلاک‌چین‌ها پل ارتباطی دنیای امروز به آینده است و بزودی اپلیکیشن‌های زیادی برمبنای بلاک‌چین‌ها در صنعت ارتباطات پا به عرصه وجود می‌گذارند.

فناوری‌ بلاک‌چین ابتدا به عنوان راهی برای مدیریت و محافظت از پول مجازی بیت‌کوین و سایر ارزهای مشابه در دنیای صفر و یکی معرفی شد. با این حال تنها چند سال است که کاربردهای جدیدی از این نوع فناوری مطرح شده و در بخش‌های مختلفی به کار گرفته می‌شود، از مشاورین املاک گرفته تا بانک‌ها امروز به نوعی با این نوع فناوری سروکار دارند.

بسیاری از کاربران دنیای مجازی یا افراد عادی فناوری بلاک‌چین را صرفا برای رمزگذاری ارز‌های دیجیتالی می‌دانند که این فرضیه‌ای اشتباه است. از این رو بهتر است یک بار دیگر بدانیم بلاکچین واقعا چیست؟

بلاک‌چین مجموعه‌ای از فناوری‌های توزیع ساختار داده‌ها است که برای ضبط و ردیابی هرگونه اطلاعات ارزشمند که باید از آنها محافظت شود مثل سوابق پزشکی، اطلاعات مالی، مالکیت‌های مختلف و… به کار گرفته می‌شود.

دست‌اندرکاران صنعت مخابرات با درک درست و دقیقی که از بلاک‌چین رفته رفته به دست آورده‌اند فناوری بلاک‌چین را اصلی‌ترین راهکار برای رسیدن به اهداف تعیین شده دانسته‌اند تا به وسیله آن صنعت مخابرات را دستخوش تحولات عمده کنند.

به این ترتیب بلاک‌چین ضوابط مربوط به مالکیت از ابتدا تا زمان حال را همراه با منشاء آن، حفظ و نگهداری می‌کند. به عنوان‌مثال، اگر درباره بازار سنگ‌های قیمتی مثل الماس صحبت می‌کنیم در این فناوری خریدار فعلی می‌تواند اطلاعات مالک قبلی را مورد بررسی قرار دهد یا اینکه بطور کلی منشاء یک سنگ قیمتی را رصد کند که این امکان در قیمت نهایی اثرگذار خواهد بود.

از سوی دیگر در زمینه پزشکی، اولین کاربرد بلاک‌چین که در ذهن ایجاد می‌شود مربوط به پیگیری تاریخچه پزشکی بیمار است که این موضوع می‌تواند درباره سوابق خود پزشک هم مدنظر قرار گیرد.

نمونه‌هایی از کاربرد فناوری بلاک‌چین در صنعت مخابرات

اصولا در شرایط فعلی یکی از چالش‌هایی که شرکت‌های مخابراتی با آن روبرو هستند، موضوع نیاز به نوآوری در بازاری بسیار رقابتی هستند و در عین حال آن‌ها نیاز دارند با استفاده از شیوه‌های جدید مدیریت هزینه‌های خود را کاهش دهند تا بتوانند در این بازار محصولاتشان را با قیمتی مناسب در اختیار کاربران قرار دهند.

به این ترتیب دست‌اندرکاران صنعت مخابرات با درک درست و دقیقی که از بلاک‌چین رفته رفته به دست آورده‌اند فناوری بلاک‌چین را اصلی‌ترین راهکار برای رسیدن به اهداف تعیین شده دانسته‌اند تا به وسیله آن صنعت مخابرات را دستخوش تحولات عمده کنند.

به عنوان مثال این فناوری به شرکت‌های ارائه دهنده خدمات ارتباطی و اینترنتی امکان می‌دهد تا اطلاعات کاربران خود را حفاظت کنند بدون اینکه نگران افشاء یا فروش آنها توسط سودجویان باشند. این درحالی است که در بخش دیگری از صنعت ارتباطات می‌توان اتوماسیون داخلی، تهیه و ارسال صورتحساب، خدمات رومینگ و مدیریت زنجیره تامین را به بلاکچین و ظرفیت‌های آن مرتبط کرد.

در حال حاضر برخی سیستم‌های اتوماسیون برای صدور صورت‌حساب‌ با استفاده از قراردادهای هوشمندی که براساس بلاک‌چین‌ مدیریت می‌شوند، در اختیار شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات ارتباطی قرار گرفته و سهم بالایی در صرفه‌جویی هزینه‌ها به خود اختصاص داده‌اند. سیستم‌هایی که مانع از بروز هرگونه تخلف می‌شوند. در نتیجه کل مراحل حسابداری و حسابرسی به صورت کاملا خودکار انجام می‌شود که عاملی در کاهش هزینه‌ها برای رقابت در بازار فعلی است.

توسعه خدمات دیجیتالی ارتباطی با استفاده از بلاکچین‌

فناوری نوین بلاک‌چین هنوز پتانسیل‌های پنهان زیادی برای ارائه به صنعت ارتباطات دارد، به صورتی که این امکانات اگر در اختیار شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات ارتباطی قرار گیرد احتمالا منابع درآمدی بالایی در اختیار آنها قرار می‌دهد. این درحالی است که هنوز زوایای پنهان بسیاری از امکانات بلاکچین‌ها در صنعت ارتباطات وجود دارد اما همان معدود خدماتی که شناخته شده هستند نیز می‌تواند در مقایس بزرگ‌تر ارزش افزوده برای صنعت ایجاد کند.

  • پرداخت‌های خرد

یکی از مهمترین کارآیی‌های فناوری بلاک‌چین برای پرداخت صنعت ارتباطات بخصوص پرداخت‌های خرد است که معمولا در بخش بازی‌های آنلاین، دانلود موسیقی یا از این دست موارد کارایی دارد. این سرویس امکاناتی در اختیار ارائه‌دهندگان این خدمات قرار می‌دهد که بتوانند اطلاعات حساب خریداران را مخفی و غیرقابل دسترس کنند. اطلاعات کارت اعتباری یا هرگونه اطلاعات دیگر با استفاده از بلاک‌چین‌ مخفی شده و به هیچ عنوان در دسترس دیگران قرار نمی‌گیرد.

  •  انتقال اعتبار میان مشتریان

یکی دیگر از خدمات مبتنی بر بلاک‌چین‌ انتقال اعتبار یا همان پول است. این خدمات در واقع یکی از اصلی‌ترین و پایه‌ای‌ترین خدمات بر مبنای بلاک‌چین‌ بوده اما تاکنون در بخش خدمات ارتباطی بکار گرفته نشده است.

  • تأیید هویت

با توجه به امنیت بالای فناوری بلاک‌چین در حراست از اطلاعات موضوع تایید هویت و استفاده آن در دنیای دیجیتال بسیار کارآمد و قابل توجه است. در این دنیای صفر و یکی که تقریبا فردی فرد دیگر را نمی‌شناسد و تنها کدها و اعداد تعیین‌کننده هستند این فناوری می‌تواند خدمات ارزشمندی ارائه و در نهایت امکانات موثرتری ارایه کند.

البته نباید فراموش کنیم استفاده از این نوع فناوری برای شرکت‌های مخابراتی میلیاردها دلار هزینه درپی خواهد داشت و این هزینه‌ها برای برخی از شرکت‌های نوپای ارتباطی قابل پرداخت نیست. اما در عین حال برخی از شرکت‌ها با استفاده از همین فناوری خدمات و سیستم تایید هویت ارزان‌قیمتی برای خود دست و پا کرده‌اند که اکنون از آن استفاده می‌کنند  مثل شرکت نوپای  Civic.

  • مدیریت تبلیغات آنلاین

یکی از مهمترین و کاربردی‌ترین بخش‌های فناوری نوین بلاک‌چین در صنعت ارتباطات مدیریت تبلیغات آنلاین است به صورتی که شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات ارتباطی با استفاده از اطلاعاتی که از مشتریان خود در اختیار دارند از آن می‌توانند ارزش افزوده مناسبی برای خود دست و پا کنند. استفاده از این خدمات می‌تواند تبلیغات هدفمند و گرانتری را برای شرکت‌های مخابراتی دست و پا می‌کند.

کارشناسان در این زمینه می‌گویند شرکت‌های مخابراتی داده‌هایی از میلیون‌ها کاربرد خود در اختیار دارند که می‌توانند با استفاده از فناوری بلاک‌چینی این منبع نامحدود اطلاعات را در بخش تبلیغات آنلاین بکارگرفته و برای خود ارزش افزوده مناسبی ایجاد کنند.

این درحالی است که بازار تبلیغات آنلاین این روزها به سمت ناکارآمدی رفته و بعضا باعث زیان شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات مخابراتی شده است. بنابراین یکی از گزینه‌های مقابل شرکت‌های مخابراتی ورود به دنیای بلاک‌چین است تا با استفاده از این شیوه بتوانند مدیریت بهتری روی تبلیغات خود داشته باشند و خدمات بهینه به تمام کاربران ارائه کنند.

در حال حاضر برخی سیستم‌های اتوماسیون برای صدور صورت‌حساب‌ با استفاده از قراردادهای هوشمندی که براساس بلاک‌چین‌ مدیریت می‌شوند، در اختیار شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات ارتباطی قرار گرفته و سهم بالایی در صرفه‌جویی هزینه‌ها به خود اختصاص داده‌اند.

آینده ارتباطات و بلاکچین

هنگامی که فناوری‌ بلاک‌چین به عنوان یک ایده آغاز شد در واقع فقط قرار بود یک روش قابل اعتماد برای نگهداری و حفاظت از اسناد مالی باشد. اما رفته‌رفته امکانات و پتانسیل‌های آن باعث شد تا علاوه بر تامین این موارد صدها امکانات دیگر را به دنیای امروز هدیه بدهد، از این رو نه فقط صنعت مخابرات بلکه بسیاری از صنایع دیگر درگیر بلاک‌چین‌ها شده‌اند و روز به روز با فرصت‌های تازه‌ای آشنا می‌شوند.

نکته مهم و پتانسیل بالای بلاک‌چین‌ها در صنعت مخابرات این است که اصولا شرکت‌ها مخابراتی – ارتباطی همواره به دنبال استفاده از سیستم‌هایی غیرقابل نفوذ و ایمن دربرابر سوءاستفاده از اطلاعات مشتریان خود هستند و این فناوری می‌تواند به شکل قابل‌توجهی مانع از بروز مشکلات اینچنینی باشد.

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.