بلاکچین در آفریقا: یک حرکت آرام اما بابرنامه

بلاکچین

کشورهای آفریقایی برای توسعه فناوری بلاکچین چه برنامه‌هایی در دست اجرا دارند؟

در دو مطلب قبلی به این پرداختیم که دولت‌های کشورهایی آمریکای شمالی و اروپایی چه اقداماتی برای توسعه فناوری بلاکچین انجام داده‌اند. اقداماتی که از راه‌اندازی آزمایشگاه‌های تخصصی گرفته تا وضع قوانین ایالتی را شامل می‌شود و نشان‌دهنده این است که عزم این دولت‌ها برای توسعه این فناوری جدی است.

در ادامه این مطالب در این پست وضعیت کشورهای آفریقایی درخصوص توسعه بلاکچین در این قاره را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

اتیوپی

دولت اتیوپی در پی فرصت‌هایی است که بتواند از فناوری بلاک‌چین در صنعت کشاورزی استفاده کند. استفاده از بلاکچین برای ردیابی زنجیره کالاهای کشاورزی یکی از برنامه‌های جدی این کشور آفریقایی است که مسئله غذا در آن همیشه یک مسئله ملی و جدی بوده است.

غنا

دولت غنا با همکاری استارتاپ بیت‌لند یک پروژه آزمایشی برای ثبت املاک و مستغلات در بلاک‌چین راه اندازی کرده است.

بیش از 78 درصد املاک در غنا هنوز ثبت رسمی نشده است و این پروژه در 20 منطقه در شهر کوماسی این کشور به صورت آزمایشی پیاده‌سازی شده است.

کنیا

دولت جمهوری کنیا یک سری اوراق قرضه خرد به نام ام-آکیبا (M-Akiba) از طریق پلتفرم‌های موبایل‌محور صادر کرده است. ام-آکیبا به کاربران این امکان و اجازه را می‌دهد که اوراق قرضه دولتی را با مقادیر خیلی کم و بدون نیاز به حساب بانکی، خریداری کنند.

دولت غنا با همکاری استارتاپ بیت‌لند یک پروژه آزمایشی برای ثبت املاک و مستغلات در بلاک‌چین راه اندازی کرده است.

این برنامه سیستم کنیا روی پلتفرم بلاک‌چین اند اِی.آی تسک‌فورس (Kenya Blockchain & AI Taskforce) شکل می‌گیرد و به دولت کمک خواهد کرد تا پول نقد را با ارز دیجیتال جایگزین کند.

لیبریا

وزارت دارایی لیبریا با یکی از شرکت‌های پیشرو در حوزه بلاک‌چین یک یادداشت تفاهم امضا کرده و قرار است خدمات دولتی را دیجیتالی کند و پلتفرم‌های موردنیاز دولت الکترونیک را بسازد.

موریس

دولت جزیره موریس، مجوز راه‌اندازی یک سندباکس نظارتی (RSL) را صادر کرده که این مجوز به سرمایه‌گذاران خارجی اجازه می‌دهد که راهکارهای مبتنی بر بلاک‌چین را تحت نظارت هیئت مدیره شرکت ملی سرمایه‌گذاری موریس توسعه دهند.

دولت روآندا اعلام کرده از فناوری بلاک‌چین برای ساخت یک سیستم امن، ضدخطا و بدون کاغذ دولتی در حوزه ثبت املاک استفاده خواهد کرد.

نیجریه

اتحادیه حمل و نقل جاده‌ای نیجریه یک سیستم خدمات مسافربری مبتنی بر بلاک‌چین راه اندازی کرده است.

همچنین سخنگوی مجلس نمایندگان نیجریه خواستار یک چارچوب قانونی برای ارزهای دیجیتال شده است.

روآندا

دولت روآندا اعلام کرده از فناوری بلاک‌چین برای ساخت یک سیستم امن، ضدخطا و بدون کاغذ دولتی در حوزه ثبت املاک استفاده خواهد کرد. این اولین پروژه آزمایشی است که برای ثبت املاک در این کشور اجرا می‌شود.

سیرالئون

دولت سیرالئون با همکاری موسسه غیرانتفاعی کیوا (Kiva) یک پلتفرم بلاک‌چین برای «تاریخچه اعتبار» راه اندازی کرده است. بر اساس این برنامه سازمان‌های دولتی در این کشور از اطلاعات بیومتریک برای شناسایی متقاضیان استفاده خواهند کرد.

این پلتفرم، یک کیف پول دیجیتال و یک دفتر کل توزیع‌شده برای ذخیره‌سازی تراکنش‌های دیجیتال در زمینه وام ارائه می‌دهد. دولت سیرالئون قصد دارد یک سیستم هویت ملی مبتنی بر بلاک‌چین هم راه‌اندازی کند.

آفریقای جنوبی

دولت آفریقای جنوبی یک کارگروه نظارتی برای دارایی‌های دیجیتال راه‌اندازی کرده تا روی مفاهیم مربوط به بلاک‌چین تحقیق کند.

اتحادیه ملی بلاک‌چین آفریقای جنوبی (SANBA) ایجاد شده تا با کمک دولت، کسب‌وکارها، موسسات آکادمیک و جامعه مدنی همکاری و از فناوری‌های بلاک‌چین حمایت کند.

از طرفی مرکز امور مالی مسکن مقرون به صرفه در آفریقا (CAHF) یک نمونه عملیاتی از ثبت املاک مبتنی بر بلاک‌چین راه اندازی کرده است.

تانزانیا

دولت تانزانیا با بهره‌گیری از فناوری بلاک‌چین برای حسابرسی سیستم حقوق دولتی، 10 هزار تن از کارکنان اضافی را از بخش دولتی کنار گذاشت. دولت این کشور گفته با این کار حدود 4.5 میلیارد شیلینگ تانزانیا (195.4 میلیون دلار) که به صورت ماهیانه به این کارکنان پرداخت می‌شد را حفظ و پس‌انداز کرده است.

اوگاندا

دولت اوگاندا با همکاری شرکت کریپتوساوانا (CryptoSavannah) می‌خواهد یک فناوری «اثبات مفهوم» برای ثبت املاک ایجاد کند.

زامبیا

شورای شهر لوساکای زامبیا (LCC) یک یادداشت تفاهم با یک پلتفرم بلاک‌چین امضا کرد تا یک برنامه دولتی را برای مدیریت املاک و مستغلات این شهر توسعه دهد.

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.