پاسپورت بلاکچینی کووید-۱۹ برای بازگشایی سریع‌تر کسب‌وکارها در راه است

||نیویورک قصد دارد با استفاده از پاسپورت کووید-19 مبتنی بر بلاک‌چین به روند بازگشایی کسب و کارها سرعت ببخشد||

 اندرو کوئومو، فرماندار کنونی نیویورک از راه‌اندازی پاسپورت کووید-19 مبتنی بر بلاک‌چین خبر داد و اعلام کرد که در این پاسپورت اطلاعاتی پیرامون وضعیت کووید-19 ثبت خواهد شد.

فناوری بلاکچین تنها باعث تقویت امنیت، اعتبار و اصالت اطلاعات موجود در پاسپورت کووید-19 نمی‌شود بلکه به افراد این توانایی را می‌دهد که نوع، محل و زمان اشتراک‌گذاری اطلاعات خود با کسب و کارها را خودشان تعیین کنند.

اندرو ام. کوئومو، فرماندار ایالت نیویورک از راه‌اندازی پاسپورت کووید-19 مبتنی بر فناوری بلاک‌چین خبر داد. امکان اشتراک‌گذاری داوطلبانه اطلاعاتی پیرامون کووید-19 و وضعیت واکسیناسیون، جواب تست کرونا، بیکار شدن در اثر کرونا در این پاسپورت وجود دارد.

این پاسپورت جدید، اکسلسیور پس (Excelsior Pass) یا مجوز اکسلسیور نام دارد. این مجوز با همکاری مجموعه آی.بی.ام و با استفاده از فناوری پیشرفته بلاک‌چین ساخته شده است. و چرا از بلاکچین استفاده شده؟ چون استفاده از فناوری بلاک‌چین می‌تواند اعتبار، اصالت، امنیت و حریم خصوصی اطلاعات موجود در این پاسپورت را حفظ کند.

گرفتن این پاسپورت کاملاً داوطلبانه و همچنین رایگان است. این پاسپورت برای شرکت در تئاترها، استادیوم‌ها، میدان‌ها و سایر رویدادها مورد استفاده قرار می‌گیرد. کلیه رویدادهایی که می‌خواهند بر اساس قوانین و دستورالعمل‌ها و پروتکل‌ها رفتار کنند، می‌توانند از این پاسپورت استفاده ‌کنند.

چطور می‌توان این مجوز را دریافت کرد؟

کاربرانی که برای گرفتن این پاسپورت یا مجوز اقدام می‌کنند، می‌توانند با روش‌های مختلفی از پاسپورت خود استفاده کنند. به عنوان مثال می‌توانند آن را چاپ کنند یا اینکه از اپلیکیشن کیف «اکسلسیور پس» کمک بگیرند و نتایج آزمایش پی.سی.آر/آنتی‌ژن خود را با طرف مقابل به اشتراک بگذارند.در این اپلیکیشن آخرین اطلاعات در مورد واکسیناسیون فرد هم درج شده است.

تعطیلی بسیاری از کسب‌وکارها اقتصاد خانواده‌ها را دچار چالش کرده و بسیاری خواستار بازگشایی کسب و کارهای خودشان هستند. ایالت نیویورک برای رفع این مشکل و سرعت بخشیدن به فرایند بازگشایی کسب و کارها خواستار توزیع پاسپورت بلاکچینی کووید-19 شده است.

کسب و کارها هم می‌توانند با این روش بازگشایی شوند؛ به این صورت که کسب و کارها با اسکن گرفتن از کد QR هر فرد می‌توانند از اطلاعات مربوط به آزمایش و سوابق واکسیناسیون او اطمینان حاصل کنند و به افرادی که واکسینه شده‌اند یا نتیجه آزمایش کووید-19 آن‌ها منفی بوده است، خدمات ارائه دهند.

درست است که آمریکا و سایر کشورهای جهان واکسیناسیون کووید-19 را شروع کرده‌اند ولی باز هم همه افراد واکسینه نشده‌اند و احتمال ابتدا به این ویروس وجود دارد. از طرفی بسیاری از واکسن‌ها برای عملکرد مؤثر باید در قالب دو دوز به افراد تزریق شود. این در حالی است که در بسیاری از کشورها هنوز دوز اول تزریق واکسن کووید-19 به اتمام نرسیده است. از این رو امکان بازگشایی کسب و کارها هم در بسیاری از مناطق وجود ندارد. این مسئله اقتصاد خانواده‌ها را دچار چالش کرده و بسیار خواستار بازگشایی کسب و کارهای خودشان هستند. ایالت نیویورک برای رفع این مشکل و سرعت بخشیدن به فرایند بازگشایی کسب و کارها خواستار توزیع پاسپورت کووید-19 مبتنی بر بلاک‌چین شده است.

معرفی یک ابزار بهداشتی مبتنی بر فناوری بلاک‌چین

براساس بیانیه‌ای که از سوی فرمانداری نیویورک منتشر شد، روی استفاده از فناوری بلاک‌چین برای رمزنگاری اطلاعات موجود در «اکسلسیور پس» تأکید جدی و ویژه شده است. این تأکید ویژه می‌تواند حریم خصوصی اطلاعات موجود در این پاسپورت را حفظ کند و اطلاعات موجود در آن را قابل تأیید و قابل اعتماد کند.

جیمز وستر، مدیر پژوهش مجموعه «آی.دی.سی ورلدواید بلاک‌چین استراتژیز» (IDC Worldwide Blockchain Strategies)  اظهار داشت که این فناوری تنها باعث تقویت امنیت، اعتبار و اصالت اطلاعات موجود در پاسپورت کووید-19 نمی‌شود بلکه به افراد این توانایی را می‌دهد که نوع، محل و زمان اشتراک‌گذاری اطلاعات خود با کسب و کارها را خودشان تعیین کنند.

هنوز هیچ اطلاعاتی در مورد شیوه کارکرد این نرم افزار بلاک‌چین از سوی فرمانداری نیویورک و شرکت آی.بی.ام ارائه نشده است. از آن‌جا که سیاست‌های حریم خصوصی این نرم‌افزار هنوز مشخص نشده، بسیاری از متخصصان نگران مسائل حریم خصوصی این نرم‌افزار هستند.

شاید این مطالب هم برای شما جالب باشد:

بحث و جدال در مورد پاسپورت‌های سلامت

استفاده از پاسپورت‌های سلامت در ماه‌های اخیر بحث و جدال‌های زیادی به همراه داشته است؛ زیرا برخی بر این باور هستند که این پاسپورت‌ها می‌تواند به ابزاری برای بقای بیماری کووید-19 تبدیل شود. این در حالی است کوئومو، فرماندار نیویورک اعتقاد دارد که این ابزار، برای محافظت از سلامت شهروندان ایالت نیویورک ضروری و واجب است. همچنین این ابزار توانایی لازم برای فعال‌سازی مجدد کسب و کارها و اقتصاد را دارد. فرماندار کوئومو اظهار داشت:

«پرسش در مورد «سلامت و بهداشت عمومی» یا «اقتصاد» و انتخاب بین یکی از آن‌ها، تصمیم و نگرش درستی نیست. باید به این پرسش پاسخی داد که هر دو گزینه را شامل شود. روز به روز تعداد بیشتری از شهروندان نیویورک واکسینه می‌شوند و معیارهای سلامت عمومی در ماه‌های گذشته رو به بهبود است. «اکسلسیور پس» در گام بعدی می‌تواند بسیار مؤثر باشد و در بازگشایی عالمانه کسب و کارها در کشور به ما کمک کند.»

باز هم مخالفت‌هایی وجود دارد

کسانی که مخالف استفاده از پاسپورت کووید-19 هستند اعتقاد دارند که به خاطر نابرابری‌هایی که در توزیع واکسن کووید-19 وجود دارد، این پاسپورت می‌تواند به طبقه‌بندی و قشربندی اجتماعی در مقیاس جهانی منتهی شود و ممکن است افرادی که واکسینه نشده‌اند را از مسافرت و استفاده از حمل و نقل عمومی و دیگر حقوق اجتماعی محروم کند.

مایکل رایان، رئیس تیم واکنش اضطراری سازمان بهداشت جهانی در این خصوص با رسانه‌ها صحبت کرده و به این چالش را اینگونه توصیف کرده است:

«اگر ما بخواهیم تصمیم‌های خود را بر اساس واکسینه شدن یا نشدن افراد بگیریم، نابرابری و بی‌‎عدالتی می‌تواند نظام اجتماعی ما را با مخاطره رو‌به‌رو کند؛ چون با این کار افرادی که واکسینه نشده‌اند از حقوقی که سایر افراد جامعه از آن برخوردار هستند، محروم می‌مانند.»

 

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.