آیا بلاکچین رویای تاکسی پرنده را محقق می‌کند؟

||در نشست اخیر دیجیتال و داده آی‌فور تراول (Eyefor Travel) در آمستردام مطرح شد:
بک آورده جذاب بلاکچین در عرصه سفر  و حمل ونقل توسعه بازار تاکسی شهری پرنده است||

در حال حاضر صنایع و شرکت‌های مختلفی به دنبال استفاده از فناوری بلاک‌چین هستند. یکی دیگر از موارد استفاده از فناوری بلاک‌چین، بازار تاکسی شهری پرنده است. در نشست اخیر دیجیتال و داده آی‌فور تراول (Eyefor Travel) که در آمستردام برگزار شد، بحث‌های زیادی پیرامون استفاده از فناوری بلاک‌چین در زمینه سفر و مسافرت مطرح شد.

سؤالی که مطرح می‌شود این است که آیا یک توکن مبتنی بر ارز دیجیتال برای تأمین مالی پرواز یک خودرو پرنده وجود دارد؟ متخصصان بر این باور هستند که این خودروی پرنده می‌تواند کارکرد شهرها را متحول کند و چهره مسافرت و گردشگری را به کلی تغییر دهد.

نیکولای بژکو، مدیر انجمن بلاک‌چین.ایرو (Blockchain.aero) که کنسرسیومی از 12 شرکت فعال در زمینه بازار انبوه هواپیمایی شهری است، اظهار داشت: «یکی از مسائل جالب و جذاب این است که  این صنعت پتانسیل جذب چندین تریلیون دلار درآمد را دارد. البته صنعت تاکسی هوایی شهری هنوز در ابتدای راه است و می‌تواند خیلی راحت کل مفهوم بلاک‌چین را در مراحل اولیه این صنعت ادغام و ترکیب کرد.»

تا همین چند سال وقتی صحبت از تاکسی پرنده به میان می‌آمد، همه تصور می‌کردند که یک رؤیا است. آوریل سال گذشته بود که یک مفهوم مهم در نشست اوبر الویت (Uber Elevate) مطرح شد. هواپیماهای عمودپرواز، مفهومی بود که در این نشست مطرح شد و بسیاری از متخصصان اعتقاد داشتند که این وسیله نقلیه می‌تواند تغییرات مهم و گسترده‌ای در زندگی بشر ایجاد کند. با استفاده از تاکسی‌های پرنده شهری این امکان وجود دارد که مدت زمان یک سفر 1.5 ساعته به 10 دقیقه کاهش یابد. همچنین هزینه تقریبی سفر با این تاکسی، 8 دلار در دقیقه است. این برآوردها را مجموعه اوبر انجام داده است.

ایلیا خانیکوف، یکی از مشاوران کنسرسیوم بلاک‌چین.ایرو می‌گوید: «بر اساس برآوردهای اوبر الویت حدود صد خودروی پرنده می‌تواند نیاز صدها شهر را برآورده کند.» درست است که این دیدگاه، خوش‌بینانه است ولی در هر حال کنسرسیوم بلاک‌چین.ایرو امیدوار است که بتواند نخستین پروازهای خودش را تا پایان سال جاری میلادی عملیاتی کند. در حال حاضر دوبی در زمینه تاکسی‌های پرنده حرف اول را می‌زند و در زمینه حمایت از بازار مبتنی بر بلاک‌چین و هم در زمینه به پرواز درآوردن اولین خودروی پرنده پیشگام است.

خانیکوف یکی از کارآفرینان حوزه فناوری اطلاعات به حساب می‌آید و پیش از این هم در صنعت مالی فعالیت داشته است. وی اعتقاد دارد که برای توسعه و رشد بازار تاکسی‌های شهری پرنده دو راه وجود دارد. راه اول، ساماندهی کنترل ترافیک و مدیریت کانال‌های انتقال از طریق کنترل پدهای فرود یا ایستگاه‌های شارژ است. راه دوم استفاده از فناوری بلاک‌چین است. تمام بخش‌های این زیرساخت بزرگ توسط افراد زیادی ساخته می‌شود. این افراد اکوسیستم مورد بحث را می‌سازند و رشد می‌دهند. تکامل این سیستم، درست مثل جا افتادن بیت‌کوین در خدمات مالی جهان است.

کارآفرینانی که بخش‌هایی از شبکه تاکسی شهری را دارند (از وسایل نقلیه گرفته تا پدهای فرود، شارژر و سایر خدمات کمکی مثل سازمان ترافیک و بیمه)، در صورتی از این دارایی‌ها استفاده کنند به آن‌ها پاداش داده می‌شود. فرایند استخراج ارزهای دیجیتال هم به همین شکل است. وقتی ماینرها از قدرت محاسباتی کامپیوترهای خود استفاده می‌کنند، به آن‌ها پاداش (ارز دیجیتال) داده می‌شود.

یکی از چالش‌های پیش روی صنعت تاکسی‌های شهری پرنده این است که محصولات و سیستم‌ها به گونه‌ای در کنار هم قرار بگیرند که بسته کاملی از فناوری‌ها و محصولات به وجود بیاید و این موارد در کنار یکدیگر یک چرخه کامل و کارآمد را به وجود بیاورد. در صورتی که این سیستم موفق باشد، کارآفرینان محلی می‌توانند از این فناوری به صورت غیرمتمرکز استفاده کنند. همچنین وقتی کارآفرینان مختلف وارد میدان شوند و بر سر تعرفه رقابت کنند، این سیستم با سرعت بیشتری رشد خواهد کرد.

یکی از مزایای این سیستم شفافیت آن است؛ زیرا دفتر کل غیرمتمرکز بلاک‌چین یک ماهیت عمومی دارد و تمام کاربران این سیستم می‌توانند بار فعلی عرضه و تقاضا در سیستم را مشاهده ‌کنند.

هدف کنسرسیوم بلاک‌چین.ایرو با شرکت‌هایی مثل تراول‌چین (Travelchain)، لاک‌چین (Lockchain) و وایندینگ تری (Winding Tree) متفاوت است. این شرکت‌ها تمایل دارند که واسطه‌ها را در بازار هتل‌ها و پروازها کاهش دهند. مجموعه وایندینگ تری عرضه اولیه ارز یا سکه خود را یک ماه پیش (به زمان ایران اول فروردین ۱۴۰۰)  انجام داد و بین مجموعه‌هایی که نام بردیم، معتبرترین شرکت محسوب می‌شود. شرکت‌های مهمی مثل لوفت‌هانزا، ایر نیوزیلند، یورووینگز و نوردیک هتلز با وایندینگ تری همکاری می‌کنند.

 

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.