موفقیت بزرگ بیمه‌ها در گروی استفاده از فناوری بلاکچین

بلاکچین و بیمه‌ها

نجات ساختارهای فرسوده بیمه‌های درمانی و بیمه‌های عمر با بلاکچین 

افزایش بی‌رویه هزینه‌ها، کم‌شدن مشتری و بیمه‌شونده و داشتن مشکل در خلق نوآوری، تنها چند مورد از چالش‌های شرکت‌های بیمه درمانی و بیمه عمر است. اگر علاقه‌مند هستید که بدانید چگونه یک فناوری رمز ارز مانند بلاکچین به طور بالقوه می‌تواند این مشکلات و موارد دیگر را حل کند توصیه می‌کنیم ادامه این گزارش را بخوانید!

استفاده از بلاکچین در بیمه‌های درمانی و عمر: خرد جمعی را دنبال کن!

صنعت بیمه و صنعت سلامت از جمله بازیگرانی هستند که در سال‌های اخیر برای نگهداری سوابق، انجام معاملات و تعامل با ذینفعان با مفهوم و کارکردهای فناورین بلاکچین درگیر شده‌اند. اما آیا ویژگی‌های منحصر به فرد بلاکچین می‌تواند به بیمه‌گذاران کمک کند تا هزینه‌ها را کاهش دهند، ریسک‌ها را مدیریت کنند، خدمات خود را بهبود بخشند، تجارت خود را گسترش دهند و در نهایت خود را تقویت کنند؟ و مهم‌تر از آن اینکه بلاکچین چگونه می‌تواند ایجاد بانکی از اطلاعات سلامت را به صورت جامع‌تر، امن‌تر و با قابلیت تبادل را در شرکت‌های بیمه سلامت و بیمه عمر تسهیل کند؟

در راستای پاسخ دادن به این سوال، مرکز راه حل‌های سلامت Deloitte و مرکز خدمات مالی این شرکت اخیراً در یک پروژه تحقیقاتی تأمین منابع مالی برای بررسی چگونگی استفاده سازمان‌های بیمه‌ سلامت و بیمه عمر از بلاکچین و فناوری‌های مرتبط با آن، همکاری کردند.

ماموریت این گروه در وهله نخست ایجاد طوفان فکری بین فعالان صنعت بیمه بود و رسیدن به جواب این پرسش که چگونه این فن‌آوری نوظهور می‌تواند طی پنج تا 10 سال آینده توسط بیمه‌ها برای بهبود رویه‌ها و سیستم‌های عملیاتی استاندارد فعلی همزمان با بهبود تجربه مشتری به خدمت گرفته شود.

آنها بعد از اجرای طرح طوفان فکری بین کارشناسان حوزه بیمه به شش یافته در خصوص آورده‌های بلاکچین برای صنعت بیمه دست یافتند؛ این شش مورد واقع بینانه‌ترین و امیدوارکننده‌ترین آینده‌ای است که بیمه‌های درمانی و عمر در سایه فناوری بلاکچین می‌توانند برای خود متصور باشند.

شش مورد استفاده بلاکچین در شرکت های بیمه سلامت و بیمه عمر

در بخش زیر، علاوه بر مرور شش استفاده‌ای که شرکت‌های بیمه‌گر از فناوری بلاکچین می‌کنند به امکان‌سنجی و فواید این موارد هم اشاره شده: مثلا توضیح داده شده که چگونه بلاکچین می‌تواند به طور مستقیم و غیرمستقیم فرآیندهای اساسی و بیزینس مدل‌های یک بیمه گر را بررسی کند، عملکرد یک شرکت بیمه و همچنین معامله با ارائه‌دهندگان خدمت، واسطه‌ها و بیمه‌شدگان را بهبود دهد و در نتیجه تجربه مشتری را ارتقا داده، ارزش محصول را افزایش دهد و زمینه را برای شکار بیشتر مشتری در بازار فراهم کند.

در مجموع و در یک نگاه کلی به این شش مورد -که مشروح آن‌ها را در ادامه می‌خوانید -به نظر می‌رسد که بازی نهایی و گل طلایی بلاکچین برای بیمه‌گران، کاهش هزینه‌ها، بهبود کارایی عملیاتی و تقویت روابط با بیمه شدگان است.

 1. حرکت به سمت سوابق سلامت جامع با قابلیت اشتراک داده‌ها بین سیستم‌های کامپیوتری مختلف در شبکه (Interoperability)
  به باور کارشناسان حوزه بیمه «افزودن امنیت بیشتر» و «ایجاد اطمینان در ایجاد اعتماد بین اشخاص» دو دلیلی است که نشان می‌دهد چرا فناوری بلاکچین می‌تواند بهتر از فناوری های فعلی به حل مشکل قابلیت اشتراک داده بین دستگاه های مختلف کمک کند.
 2. پشتیبانی از الزامات اجرایی و استراتژیک از طریق قراردادهای هوشمند
  بلاکچین می‌تواند به طور خودکار سوابق توافق‌نامه‌ها، معاملات و سایر مجموعه‌های اطلاعاتی ارزشمند را جمع آوری کند، سپس اطلاعات آنها را بهم پیوند دهد و با استفاده از قراردادهای هوشمند روی داده‌ها کار کند.
 3. کشف تقلب به طور موثرتر
  هنگامی‌که اطلاعات جعلی یا ادعاهای دروغین، از بیمه‌شوندگان به بیمه گر عمر یا بیمه‌گر سلامت ارائه می شود، قراردادهای هوشمند بلاکچینی می‌توانند در تعیین صحت ادعاها و مچ‌گیری از آن دسته اطلاعات جعلی کمک کنند.

 4. تزریق دقت و صحت به فهرست‌های مستندات (دایرکتوری) بیمه‌گران
  فهرست‌های اطلاعاتی منحصر به فرد بیمه‌گران می‌توانند از پروتکل های اجماع غیرمتمرکز فناوری بلاکچین حداکثر استفاده را ببرد تا به ارائه دهندگان خدمات سلامت و بیمه‌ها اجازه دهند که لیست ها و فهرست‌هایشان را با سرعت و آسانی به روز کنند.
 5. ساده‌سازی فرایند ثبت درخواست با مشتری‌مداری بیشتر
  ارائه مجموعه ای از سوابق پزشکی با دسترسی آسان‌تر و گسترده تر در بستر بلاکچین در هنگام ثبت درخواست بیمه‌ای، می‌تواند آنچه را که اکنون برای بسیاری از افراد یک فرآیند ثبت درخواست دلسرد کننده است، به فرایندی دلپذیر و آرام‌تر بدل کند.
 6. تسهیل برقراری ارتباطی پویا بین بیمه‌گر و بیمه‌شونده
  سوابق الکترونیکی سلامت که به صورت ایمن در یک قرارداد هوشمند بلاکچینی ذخیره شده اند می‌توانند پایه و اساسی برای ادغام طیف گسترده ای از رفتارهای مربوط به سلامتی در یک رابطه پویا بین بیمه گر / بیمه‌شونده باشند.

بلاکچین می‌تواند فرآیندهای اساسی و بیزینس مدل‌های یک بیمه‌گر را بررسی کند، و همچنین معامله با واسطه‌ها و بیمه‌شدگان را بهبود دهد و در نتیجه تجربه مشتری را ارتقا داده، ارزش محصول را افزایش دهد و زمینه را برای شکار بیشتر مشتری در بازار فراهم کند

وقتی صحبت از بلاکچین می شود، بیمه گران سلامت و عمر باید جسورانه عمل کنند. بیشترین فرصت ها ممکن است فراتر از ایجاد پیشرفت های تدریجی در مدل‌های تجاری  (بیزنس‌مدل‌ها) فعلی، در استفاده از ویژگی‌های منحصر به فرد بلاکچین برای ایجاد انواع کاملا جدیدی از سیاست‌های تعاملی بین بیمه‌گر و بیمه‌شونده و راه اندازی خدمات نوآورانه باشد که ارزش زیادی ایجاد می‌کند و باعث رشد تجارت می‌شود.

انقلاب بلاکچینی در ثبت سوابق سلامت 

«ایجاد امنیت» و «ایجاد اعتماد بین نهادها»، دو دلیلی است که می‌شود با اطمینان گفت فناوری بلاکچین با اتکا به آنها می‌تواند به حل مشکل سیستمی کردن ثبت سوابق سلامت افراد در بیمه‌ها کمک کند.

در بستر بلاکچین سوابق جامع سلامت که قابل اشتراک در شبکه‌ای از سیستم‌های کامپیوتری فعال روی بلاکچین هستند به احتمال زیاد مستقیماً از واحد EHR (واحد ثبت سوابق الکترونیک سلامت بیماران) بیمارستان‌ها و سایر مراکز درمانی و مطب‌های پزشکی تامین می‌شوند.

این مطالب را هم بخوانید:

درحالیکه سوابق سلامت در سیستم‌های درمانی و بیمه‌ای امروزی معمولاً تنها در یک سیستم توسط یکی از ارائه‌دهنده‌ها ذخیره می‌شوند. با استفاده از بلاکچین، ارائه‌دهندگان سلامت و بیمه‌گران می‌توانند یا انتخاب کنند که چه اطلاعاتی را در یک بلاکچین مشترک هنگام بارگذاری یک رویداد بارگذاری کنند، یا به طور مداوم در بلاک‌چین بارگذاری کنند.

«ایجاد امنیت» و «ایجاد اعتماد بین نهادها»، دو دلیلی است که می‌شود با اطمینان گفت فناوری بلاکچین با اتکا به آنها می‌تواند به حل مشکل سیستمی کردن ثبت سوابق سلامت افراد در بیمه‌ها کمک کند

اگرچه برخی از چالش‌های این به اشتراک‌گذاری سوابق با ادغام بلاکچین باقی می‌مانند با این حال، مزایای ایجاد یک بستر قابل اشتراک از سوابق درمانی، که در عین حال جامع است، چه در کوتاه‌مدت و چه در درازمدت، باید ذی‌نفعان را به سمت کشف این فناوری سوق دهد و ممکن است بر عملکرد تبادل اطلاعات سلامت در آینده تأثیر بگذارد.

بیمه‌ها در چه مواردی به بلاکچین احتیاج دارند؟

 • امروزه بیمه‌ها برای کاهش هزینه‌های اداری تحت فشار شدیدی قرار دارند، و بلاک چین می تواند به راحتی با مدرن‌سازی سیستم های آی‌تی چندپاره، ارتقای بهره‌وری و تقویت رقابت‌‌پذیری سیستم، این فشار را از دوش بیمه‌ها بردارد.
 • نیروی کار صنعت بیمه که خیلی‌هاشان مسن و سن‌وسال‌دار هستند، نیاز به افزایش اتوماسیون و کم‌شدن کارهای دستی برای پیش‌بردن امور دارند که این مهم هم تنها با قابلیت های بلاکچین امکان‌پذیر است.
 • برای پاسخگویی به انتظارات فزاینده بیمه‌شونده‌ها در زمینه حفظ حریم خصوصی، دریافت محصولات نوآورانه و خدمات به‌روز، ارزش افزوده و قیمت‌های رقابتی از شرکت‌های بیمه، بیش از هر زمانی سیستم‌های جدید، فرآیندها، پروتکل‌های امنیتی و مدل های جدید تجاری که فناوری بلاکچین آنها را دارند، مورد نیاز است.
 • دپارتمان های موجود فناوری اطلاعات ممکن است نیروی انسانی یا تخصص لازم برای استفاده از بلاکچین را نداشته باشند. بنابراین، بیمه ها باید برای ارتقای این بخش، افرادی را که بلاکچین را به صورت پیشرفته می‌شناسند را شناسایی کرده و برای جذب آنها سرمایه‌گذاری کنند.
 • برای پی بردن به پتانسیل کامل بلاکچین به عنوان یک فرصت تحول تجاری، بیمه ها باید از تعدادی دیگر از فن آوری ها به طور همزمان استفاده کنند، از جمله سیستم تجزیه و تحلیل پیشرفته، هوش مصنوعی و اینترنت اشیا و همچنین همکاری با طیف گسترده ای از سهامداران.
 • شرکت‌های بیمه و کل صنعت بیمه باید پیش فعالانه با کنسرسیوم‌های مراقبت‌های سلامت به شکلی گسترده‌تر کار کنند تا این اطمینان حاصل شود که توسعه استانداردهای ذخیره‌سازی داده با قابلیت اشتراک با دیگران در بستر بلاکچین با منافع تجاری بلند‌مدت‌شان مطابقت دارد.

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.