کنسرسیوم غول‌‌های حمل‌و‌نقل برای استقبال از انقلاب بلاکچین

بی‌ام‌و، رنو، فورد و آی‌بی‌ام چه هدفی از تشکیل کنسرسیوم MOBI دارند؟

رانندگی: کاری ساده که میلیون‌ها نفر در سراسر دنیا روزانه آن را انجام می‌دهند بدون اینکه به آن فکر کنند. اما حالا اوضاع فرق کرده. نوآوری‌هایی چون سفرهای اشتراکی، اینترنت اشیا، قراردادهای هوشمند، بلاکچین و… باعث شده تا مردم به مسئله حمل‌و‌نقل و جابه‌جایی جور دیگری نگاه کنند. تغییر گفتمانی که با یک اتجاد تازه به نام کنسرسیوم MOBI احتمالا ابعاد تازه‌ای پیدا خواهد کرد.
اگرچه هنوز به شکل‌های مختلف حمل‌و‌نقل نیازمندیم تا افراد یا کالاها از جایی به جای دیگر بروند اما چیزی که تغییر کرده، نوع نگاه و بینش ما درباره مدل‌های درآمدزایی و مالکیت در صنعت حمل و نقل است. صنعت حمل و نقل اگر می‌خواهد به آینده سلام کند و از آن عقب نماند باید برای برخی چالش‌های فعلی‌اش چاره بیندیشد.

از جمله این چالش‌ها می‌توان به این موارد اشاره کرد:
– افزایش بهره‌وری
– ترافیک و ازدحام شهری
– کم کردن آلودگی هوا
– نجات بیشتر جان‌ آدم‌ها
این‌ها مواردی است که باعث شده تا برخی از بزرگ‌ترین شرکت‌های نوآور دنیا برای حل آن‌ها به بلاکچین متوسل شوند. اما به راستی بلاکچین چه کمکی می‌تواند به صنعت حمل و نقل و چالش‌هایی که اشاره شد بکند؟ بیایید پاسخ به این موارد را از زبان IBM بشنویم که یکی از بزرگترین شرکت‌های سخت‌افزاری و یکی از غول‌های نوآوری در دنیاست و در کنسرسیومی مشارکت کرده که می‌خواهد انقلاب بلاکچین در این صنعت را جلو بیندازند.

کنسرسیوم موبی
Mobility Open Blockchain Initiative

بلاکچین و مزیت‌های آن برای صنعت حمل‌و‌نقل

فناوری‌های مبتنی بر بلاکچین کمک خواهند کرد تا جمع‌آوری و همگرایی داده‌ها از یک سو و اطمینان آن‌ها از سوی دیگر به شکلی بهتر انجام شود. از طرف دیگر بلاکچین فرصتی را فراهم می‌کند تا نقل و انتقال پول هم به شکل غیرمتمرکز و هم نظیربه‌نظیر انجام شود. اما مهم‌ترین آورده بلاکچین این است که کمک می‌کند تا هویت‌های دیجیتال قابل‌اطمینان برای راننده‌ها، مشتری‌ها، وسایل نقیله و سایر عناصر این صنعت فراهم شود.

هدف این همکاری غیرانتفاعی این است که بپردازد به این موضوع کلیدی که چطور بازیگران بزرگ صنعت حمل و نقل می‌توانند از ظرفیت‌های بلاکچین و دیگر نوآوری‌های باز در راستای توسعه این صنعت استفاده کنند.

اما بلاکچین چطور کمک می‌کند این چالش‌ها رفع شوند؟
– خواندن و نوشتن نقل و انتقالات مالی رمزنگاری‌شده را در قالب بلوک‌های شبکه بلاکچین ممکن می‌کند.
– سوابق اطلاعاتی غیرقابل تغییر که امکان تقلب را کم و دسترسی به داده‌ها را برای همه ممکن می‌کند.
– عبور از واسطه‌های سنتی در صنعت حمل و نقل که همین حالا بخش زیادی از انحصار و البته هدررفت منابع در بین همین واسطه‌ها اتفاق می‌افتد.
اگر موارد فوق را یک به یک نگاه کنید شاید خیلی نتوانیم بگوییم بلاکچین قرار است شق‌القمر کند اما وقتی همه این موارد هم‌زمان تحقق پیدا می‌کنند ارزش‌هایی ایجاد می‌شود که نمی‌توان آن‌ها را در آینده حمل و نقل نادیده گرفت. از جمله این ارزش‌ها می‌توان به شفافیت، ردگیری سوابق و اعتماد به کل اکوسیستم حمل و نقل اشاره کرد.

شاید این مطلب هم برایتان جالب باشد:

رنو
رنو یکی از شرکای اصلی کنسرسیوم MOBI است.

کنسرسیوم MOBI و آینده حمل‌ونقل

واقعیت این است که اهمیت بلاکچین در حمل و نقل آنقدر زیاد شده که شرکت‌ها و استارتاپ‌های بزرگ به این ایده رسیده‌اند کنسرسیومی تشکیل دهند تا به استقبال این آینده بروند. کنسرسیومی که «ابتکار بلاکچین باز حمل‌و‌نقل» یا به اختصار MOBI نام گرفته و شرکت‌های بزرگ و نامداری چون آی‌بی‌ام، بوش، بی‌ام دبلیو، فورد، جنرال موتورز و رنو مهم‌ترین اعضای آن هستند.
هدف این همکاری غیرانتفاعی این است که بپردازد به این موضوع کلیدی که چطور بازیگران بزرگ صنعت حمل و نقل می‌توانند از ظرفیت‌های بلاکچین و دیگر نوآوری‌های باز در راستای توسعه این صنعت استفاده کنند. این همکاری هم قرار است از رهگذر تدوین استانداردهایی برای استفاده از بلاکچین و همینطور راه‌اندازی مارکت‌پلیس‌های چندوجهی حوزه حمل‌و‌نقل صورت گیرد.

مهم‌ترین منافع و ارزش‌هایی که بلاکچین می‌تواند به صنعت جابه‌جایی به‌ویژه برای فراهم‌کنندگان خدمت و مشتریان آن‌ها در جهان اضافه کند هم از سوی کنسرسیوم MOBI چنین برشمرده شده است:
– تایید هویت وسایل نقلیه و تاریخچه فعالیت آن‌ها
– رصد کردن ماشین‌ها در زنجیره تامین صنعت حمل و نقل
– اتوماتیک کردن پرداخت‌ها
– راه‌اندازی یک پلتفرم تجاری حمل‌ونقل
– تسهیل کردن ماشین‌های اشتراکی و سفرهای اشتراکی در صنعت حمل و نقل
– حمایت از مالیات‌ها و بیمه‌های مصرف‌محور (بیمه‌هایی که مبتنی بر طول یک سفر و میزان جابه‌جایی یک وسیله نقلیه یا مسافر تعریف می‌شوند و منعطف هستند)

کنسرسی.م بلاکچین موبی
نمایی از خط تولید کارخانه فورد در سال 1964… شرکتی که حالا برای انقلاب بلاکچین در حمل‌و‌نقل خود را آماده می‌کند.

گام اول: هویت دیجیتال وسایل نقلیه

نقطه شروعی هم که این کنسرسیوم MOBI برای کارش در نظر گرفته همان هویت دیجیتالی ماشین‌ها و وسایل نقلیه است که به اعتقاد اعضای این کنسرسیوم کمک خواهد کرد تا وسایل حمل و نقل به زیرساخت‌های این صنعت، مشتریان و کاربران متصل شوند تا این امکان را به وجود آورد که پرداخت‌های امن رمزنگاری‌شده در این شبکه محقق شود.

اهمیت بلاکچین در حمل و نقل آنقدر زیاد شده که شرکت‌ها و استارتاپ‌های بزرگ به این ایده رسیده‌اند کنسرسیومی تشکیل دهند تا به استقبال این آینده بروند. کنسرسیومی که «ابتکار بلاکچین باز حمل‌و‌نقل» یا به اختصار کنسرسیوم MOBI نام گرفته و غول‌هایی چون آی‌بی‌ام، بوش، بی‌ام دبلیو، فورد، جنرال موتورز و رنو مهم‌ترین اعضای آن هستند.

اعضای کنسرسیوم MOBI که از مهم‌ترین برندهای حوزه حمل و نقل در دنیا قلمداد می‌شوند اگرچه اعتقاد دارند که بلاکچین آینده حمل و نقل و جابه‌جایی را دگرگون خواهد کرد اما تا زمانی که چالش‌های پیش‌روی این همگرایی برطرف نشود چنین انقلابی به کندی و ناقص محقق خواهد شد. چالش‌هایی که کنسرسیوم MOBI تلاش دارد پای سیاست‌گذارهای دولتی، مدیران شهری و نهادهای حاکمیتی را در سراسر دنیا را هم برای حل آن‌ها و تحقق سریع‌تر انقلاب بلاکچین در حمل و نقل به میان بکشد و مشارکت آن‌ها را با خود همراه سازد.

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.