توکن‌های غیرمثلی: از دنیای هنر تا مالکیت معنوی در دنیای دیجیتال

بررسی اجمالی مفهوم  NFTیا همان توکن‌های غیرمثلی

 

در حال حاضر در ابتدای  مسیر گسترش حقوق مالکیت دیجیتال در سراسر فضای اینترنت قرار داریم. برای طی کردن این مسیر باید از  جاده توکن‌های غیرمثلی (که به صورت اختصاری با NFT نمایش داده می‌‎شوند) عبور کنیم. 

این توکن‌ها در اوایل سال 2016  با پروژه‌هایی نظیر عصر زنجیره‌ها (Age of Chains) ظهور کرد. در این پروژه‌ها از بیت‌کوین برای ایجاد کارت‌های معامله در بستر بلاکچین استفاده می‌شود. این آزمایش‌های اولیه از سال 2017 تا 2018، در قالب پروژه‌های بزرگ‌تر پیاده‌سازی شدند و شاهد اجرای پروژه کریپتوکیتیز (Cryptokitties ) بودیم که توانست در مدت کوتاهی طوفان به پا کند.

عرصه‌های عرض اندام توکن‌های غیرمثلی

در حال حاضر توکن‌های غیرمثلی دارد بیش از پیش توسعه پیدا کرده‌اند و در پلتفرم‌هایی مانند سوپررر (SuperRare) میلیون‌ها دلار به هنرمندان پرداخت شده است. اخیراً شاهد ظهور پلتفرم‌ها و توکن‌های غیرمثلی نسل جدیدی بودیم که دارد وارد عرصه هنر دیجیتال و خرید ملک و زمین می‌شود. به تازگی توکن‌های غیرمثلی راه خود را برای ورود به دنیای دیفای (DeFi) یا امور مالی غیرمتمرکز هم پیدا کرده‌اند.

حتی توکن‌‎های غیرمثلی نقش خود را به عنوان بستری برای پلتفرم‌های بازی نسل جدید و متاورس‌های نوظهور مانند دیسنترالند (Decentraland ) و کریپتووکسلز (Cryptovoxels  ) ایفا خواهند کرد.

امروز از نظر کاربرد توکن‌های غیرمثلی در یک نقطه و مرحله حساس و حیاتی قرار داریم. در این نقطه‌عطف می‌توانیم پیگیر حقوق مالکیت خود در قلمرو دیجیتال شویم. البته باید این حقوق با واقعیت سنخیت داشته باشد و خارج از حد تصور نباشد.

احتمالاً روزی صنعت بلاکچین می‌تواند تریلیون‌ها دلار حقوق اطلاعات و مالکیت معنوی و میلیاردها دلار اثر هنری و سایر سرگرمی‌ها را مدیریت و از آن‌ها محافظت کند.

رشد به کمک مجموعه ال.اِی.اُ (LAO)

مجموعه ال.ای.اُ (یک دائوی غیرانتفاعی جامعه‌محور که کار پشتیبانی از پروژه‌های فناوری را بر عهده دارد) از زمان تأسیس تاکنون به صورت متمرکز روی توکن‌های غیرمثلی کار کرده است.

ال.ای.اُ یکی از نخستین سرمایه‌گذاری‌های خودش را روی پروژه سوپررر انجام داده است. پروژه سوپررر، بازاری است که کارهای هنری دیجیتال خاص و منحصر به فرد را گردآوری و خرید و فروش می‌کند. ال.ای.اُ پس از مدتی شروع به حمایت مالی از پروژه آوگوچی (Aavegotchi) کرد که یکی از جذاب‌ترین پروژه‌های توکن‌های غیرمثلی است.

این حرکت‌ها و اقدامات چندان شگفت‌انگیز و تعجب‌‌آور نیست؛ چون ال.ای.اُ متشکل از اعضایی است که از آغاز کار اتریوم روی آن کار کرده‌اند. متخصصان و افراد حرفه‌ای به خوبی می‌دانند که جهان اتریوم محدود به معامله‌گری و تجارت نمی‌‎شود و در پی ساختن و خلق جهانی است که در آن آفرینندگان، افراد تأثیرگذار و جوامع مختلف، بتوانند ثمره کار خود را با دیگران به اشتراک بگذارند و این ثمره را به منابع مالی تبدیل کنند.

دائوی فلامینگو

دائوی فلامینگو قصد دارد به جامعه و مردم خدمت کند. این دائوی جدید از طریق گفتگو و همکاری با اعضای ال.ای.اُ که رابطه تنگاتنگی با اکوسیستم توکن‌های غیرمثلی دارند، شناخته می‌شود. فلامینگو هم مانند ال.اِی.اُ مثل یک ذهن جمعی شناخته می‌شود که از بهترین افراد، پروژه‌ها و گروه‌های سازنده این متاورس نوظهور استفاده می‌کند.

اعضای فلامینگو بر این باور هستند که این مجموعه در آینده می‌تواند اقدامات زیر را انجام دهد:

  • توکن‌های غیرمثلی را کسب و آن‌ها را به کارهای تقسیم‌بندی‌شده تبدیل کند. سپس این کارها به پلتفرم‌های نوظهور دیفای متصل می‌شوند. درنهایت این کارها در اختیار گروهی از افراد در اکوسیستم اتریوم قرار می‌گیرد و توسط آن‌ها مدیریت و راهبری می‌شود.
  • کمیسیون‌های فلامینگو از هنرمندان، صنعتگران و افراد سازنده و خلاق در زمینه اکوسیستم توکن‌های غیرمثلی تشکیل می‌شود.
  • فلامینگو از طریق جامعه مربوطه یا توکن اجتماعی روی هنرمندان دیجیتال سرمایه‌گذاری می‌کند.
  • با استفاده از آثاری که گردآوری می‌شود می‌توان یک موزه و گالری دیجیتال ایجاد کرد و این آثار را در متاورس‌ها در معرض دید عموم قرار داد.
  • از سرمایه‌گذاری‌ها در زیرساخت و پروژه‌های توکن غیرمثلی حمایت می‌کند.

فضای طراحی برای توکن‌های غیرمثلی گسترده و باز است و کارشناسان می‌گویند فلامینگو بخشی از این توکن‌هایی که کشف می‌کند را تقسیم‌بندی خواهد کرد تا بتواند با طیف گسترده‌تر از جتمعه ارتباط برقرار کند. به عنوان مثال اگر اعضای فلامینگو تمایل داشته‌ باشند که یک کار هنری را تقسیم‌بندی کنند،

متصدیان بازار NFT

اعضای فلامینگو می‌توانند به گروه متنوعی از افراد تحت عنوان «متصدیان» متکی باشند. جای این متصدیان، قلب اکوسیستم توکن غیرمثلی است. این متصدیان می‌توانند در هدایت فلامینگو دست داشته باشند و روند حرکت توکن‌های غیرمثلی را در دست بگیرند. همچنین می‌توانند ایده‌های خود را در مورد مسیر پیش روی توکن‌های غیرمثلی در دست بگیرند.

ال.ای.اُ یکی از نخستین سرمایه‌گذاری‌های خودش را روی پروژه سوپررر انجام داده است. پروژه سوپررر، بازاری است که کارهای هنری دیجیتال خاص و منحصر به فرد را گردآوری و خرید و فروش می‌کند.

بازارهای نوظهور زیادی دارد از دل توکن‌های غیرمثلی بیرون می‌آید و دائو فقط از سوی افراد سرمایه‌دار پشتیبانی نمی‌شود بلکه کسانی که زیرساخت‌های فناوری ان.اف.تی را می‌سازند هم از این بازارها حمایت می‌کنند. متصدیان در واقع همان هنرمندان و سایر افرادی هستند که در فضای توکن غیرمثلی فعالیت دارند.

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.