ناجی بزرگت را بشناس!

بلاکچین دست یاری به سوی صنایع و کسب‌وکارهای بزرگ دراز کرده است

کاربردهای بلاکچین

بلاک‌چین یا همان زنجیره بلوکی دارد تمام ساختارها را متحول می‌کند و همین موضوع باعث جلب توجه شرکت‌ها و سازمان‌های مختلف شده است. هر روز شرکت‌های بیشتری از این فناوری رمزگذاری غیرمتمرکز استفاده می‌کنند. این استفاده در قالب تراکنش‌های مالی یا قراردادهای هوشمند خلاصه می‌شود. به عنوان مثال اخیراً شرکت مرسدس بنز تصمیم گرفته است که در زنجیره تأمین خودش از فناوری بلاک‌چین استفاده کند.

فهم مفهوم بلاک‌چین برای بسیاری از مردم به مثابه یک دروازه نفوذناپذیر و محکم است که هزاران قفل به آن زده شده و عبور از آن کار آسانی نیست. البته اگر بخواهیم بلاک‌چین را از نظر امنیت مورد بررسی قرار دهیم واقعاً هم این فناوری به همان اندازه محکم است اما از نظر مفهومی آنقدرها سخت نیست و با کمی وقت‌گذاشتن مکانیزم‌های آن کاملا برای هر کسی قابل درک خواهد بود.

زمان را از دست ندهید؛ در دنیای امروز بلاک‌چین و ارزهای دیجیتال یا همان رمزارزها از مفاهیم مهم و اساسی هستند که باید از آن سر در بیاورید! هر روز شاهد آشنایی افراد بیشتری با این فناوری و ارزها هستیم. این فناوری به حدی وسیع و پرکاربرد است که می‌تواند در انتخابات هم از آن استفاده و از امنیت آرا از طریق آن، اطمینان حاصل کرد.

در آینده‌ نه‌چندان دور شاهد متصل شدن وسایل نقلیه به یک شبکه سراسری خواهیم بود که در این شبکه کلیه اطلاعات لازم درباره خودرو‌ها، راننده‌ها و مسیرهای جابه‌جایی وجود دارد

اطلاعات مثل مروارید روی یک زنجیره بلوکی قرار می‌گیرند

در فناوری بلاک‌چین یا زنجیره بلوکی، تمامی فعالیت‌ها کنترل می‌شود و این تفاوتی است که این فناوری با سایر فناوری‌ها دارد. در هر سازمان، فعالیت‌ها توسط یک مرجع کنترل می‌شود. به عنوان مثال بانک‌ها وظیفه کنترل فعالیت‌های مالی را دارند. در فناوری بلاک‌چین اما این وظایف کنترلی بین یک سری عناصر غیرمتمرکز به نام ماینر صورت می‌گیرد.

ماینر
در فناوری بلاک‌چین وظایف کنترلی بین یک سری عناصر غیرمتمرکز به نام ماینر صورت می‌گیرد

به بیان دیگر اطلاعات به صورت مروارید روی هر زنجیره از زنجیره بلوکی قرار می‌گیرد و خوب است بدانید که شبکه بلاک‌چین اطلاعات را به این صورت در مکان‌های مختلفی ذخیره می‌کند تا هیچ‌کس نتواند به داده‌ها دسترسی کامل داشته باشد. حتما شما هم با من موافقید که این سازوکار، از نظر امنیت، زمان، شفافیت و غیره واقعاً عالی است و مجموع این دلایل باعث شده که فناوری بلاک‌چین از هر نظر مورد اطمینان کاربران خود باشد و فعالان این حوزه به این فکر بیفتند که از این فناوری در تمامی صنایع و حوزه‌ها استفاده کنند.

نقش بلاک‌چین در جابجایی و حمل و نقل

در آینده‌ نه‌چندان دور شاهد متصل شدن وسایل نقلیه به یک شبکه سراسری خواهیم بود که در این شبکه کلیه اطلاعات لازم درباره خودرو‌ها، راننده‌ها و مسیرهای جابه‌جایی وجود دارد. در واقع وضعیت خودرو، محل پارکینگ، جایگاه شارژ و دستورالعمل تعمیر از جمله اطلاعاتی است که در این شبکه وجود خواهد داشت و نکته مهم اینکه به کمک فناوری بلاک‌چین تمامی این کارها بدون دخالت انسانی انجام می‌شود. به عنوان مثال فرض کنید که یک قطعه از یک خودرو خراب شده باشد؛ این خرابی از سوی بلاک‌چین تشخیص داده می‌شود و وقتی پرداخت صورت گرفت، قطعه یدکی لازم خریداری می‌شود و افراد برای تعویض آن قطعه اقدام می‌کنند. در این بین سیستم‌های کنترل ترافیک هم می‌توانند بهره زیادی از این فناوری ببرند و همین الان هم تعداد زیادی از شرکت‌های بزرگ در حال بهره‌برداری از مواهب بلاکچین هستند.

بلاک‌چین می‌تواند زنجیره‌های تأمین را تقویت کند

شرکت مرسدس بنز چندی پیش از یکی از ابتکارهای خود رونمایی کرد که با استفاده از فناوری بلاک‌چین طراحی شده بود. بنا به گزارشی که دراین‌باره در رسانه‌ها منتشر شد، شرکت آیسرتیس که ارائه‌دهنده راهکارهای مدیریت قرارداد سازمانی است، در این زمینه به مرسدس بنز کمک زیادی کرده. کاری که این دو سازمان در کنار هم انجام داده‌اند این است که به این اطمینان برسند که قراردادهای مربوط به زنجیره تأمین به صورت مداوم درون یک فضای ابری مستندسازی و نگهداری شود.

کاربرد بلاکچین
مدل شفافیت در بلاکچین

هدف از این مستندسازی و همکاری مهم این دو شرکت این است که این اطمینان حاصل شود که مبتنی بر استانداردهای دایملر تمام موارد مندرج در قراردادها به بهترین شکل ممکن رعایت می‌شود. اگر تأمین‌کننده فرعی از این تعهدات قراردادی عدول کند، این امر در پروتکل خدمات بلاکچین قابل رویت می‌شود.

یعنی اینکه عملکرد تامین‌کننده از نظر حقوق بشر، محیط زیست، شرایط و حقوق کار، اخلاق تجاری و غیره بررسی می‌شود و هرگونه مشکل در انجام کار باعث اعلام هشدار در سیستم مدیریت قرارداد می‌شود.

فقط تصور کنید که قرارداد مالکیت یک منزل یا وسیله نقلیه به صورت الکترونیکی امضا شود و خریدار پول را به فروشنده بدهد و کل معامله از نظر قانونی نیز معتبر شناخته شود؛ چه شود! پژوهشگران این حوزه معتقدند اگر کارهای حقوقی انجام شود و فناوری بلاک‌چین هم وارد ماجرا شود، قطعاً انقلابی رخ می‌دهد.

مزایای فناوری بلاک‌چین در سه حوزه استراتژیک

در حال حاضر پژوهش‌های بسیاری در حوزه بلاک‌چین در سراسر دنیا در حال انجام است. سازمان‌ها و موسسات مختلف هم دارند دنبال راهی می‌گردند تا از فناوری امن و بی‌نظیر بلاک‌چین در صنعت متبوع خودشان استفاده کنند. در این بین در حال حاضر سه حوزه استراتژیک و راهبردی نسبت به بقیه صنایع مشتاق‌تر هستند. این سه را در ادامه معرفی می‌کنیم:

  1. جابجایی و حمل و نقل

اولین حوزه، صنعت حمل و نقل و ناوگان‌های آن هستند که می‌توانند از فناوری بیت‌کوین استفاده کنند. همین الان یک پلتفرم جهانی در حوزه جابجایی به اسم سرویس جهانی «MaaS» وجود دارد که این رویا را محقق کرده. هری بهرنز مدیرعامل این پلتفرم می‌گوید شعار این سرویس این است که با استفاده از بلاک‌چین می‌توان ده‌ها یا صدها عرضه و تقاضا وسیله نقلیه را مدیریت و راهبری کرد. این سرویس یا خدمت باعث می‌شود که مشتریان یا کاربران نهایی بتوانند در هر لحظه و هر کجا که هستند از خدمات جابجایی و حمل و نقل بهره‌مند شوند.

  1. قراردادها

دومین زمینه‌ای که تحقیقات گسترده‌ای در مورد آن صورت می‌گیرد و متخصصان مصرانه تصمیم دارند در این صنعت از فناوری زنجیره‌های بلوکی استفاده کنند، دیجیتالی کردن قراردادها و سایر اسناد قانونی است.

فقط تصور کنید که قرارداد مالکیت یک منزل یا وسیله نقلیه به صورت الکترونیکی امضا شود و خریدار پول را به فروشنده بدهد و کل معامله از نظر قانونی نیز معتبر شناخته شود؛ چه شود! پژوهشگران این حوزه معتقدند اگر کارهای حقوقی انجام شود و فناوری بلاک‌چین هم وارد ماجرا شود، قطعاً انقلابی رخ می‌دهد و صرفه‌جویی زیادی در زمان و هزینه افراد به وجود خواهد آمد و حتی افراد از راه دور هم می‌توانند قراردادهایی را امضا کنند.

  1. تأمین مالی پروژه‌ها و توزیع درآمدها

سومین حوزه‌ای که فناوری بلاک‌چین می‌توان در آن خوش بدرخشد، تأمین مالی پروژه‌ها و توزیع درآمد ناشی از آن‌ها است. بلاک‌چین به شما این امکان را می‌دهد که به جای تأمین مالی پروژه‌ها به شیوه سنتی، از روش «توکنی‌کردن» ارزش‌ دارایی یا خدمات استفاده کنید.

با این کار، پروژه‌ها به بخش‌های مجازی کوچکی تقسیم و سپس هر سهم به فروش رفته، خریداری یا معامله می‌شود.

به عنوان مثال اگر چند نفر در یک ایستگاه شارژ الکتریکی با هم شریک باشند، بلاک‌چین می‌تواند درآمد هر کدام از شرکا را محاسبه و به حساب او واریز کند و هیچ نیازی به دخالت انسانی در فرآیند بلاک‌چین نیست.

باید قبول کنیم که انطباق دادن فناوری بلاکچین با صنایع مختلف کار بسیار دشوار و پیچیده‌ای است و به این راحتی انجام نمی‌شود. در هر حال آینده برای این فناوری روشن است و باید منتظر خبرهای بهتر برای ورود بلاک‌چین به حوزه‌های مختلف باشیم.

که کار آسان نمود اول ولی افتاد مشکل‌ها!

همه اینها که گفتیم در راستای ستایش فناوری بلاکچین و نقشی که در نجات صنایع می‌تواند ایفا کند بود؛ ستایش از مزایای بلاک‌چین به عنوان یک عنصر که در صورت ورود به هر صنعت می‌تواند تحولات عظیمی ایجاد و کار را به شدت آسان کند…

ولی باید قبول کنیم که انطباق دادن این فناوری با صنایع مختلف کار بسیار دشوار و پیچیده‌ای است و به این راحتی انجام نمی‌شود. در هر حال آینده برای این فناوری روشن است و باید منتظر خبرهای بهتر برای ورود بلاک‌چین به حوزه‌های مختلف باشیم.

 

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.