تویوتا و پورشه در حال توسعه بلاکچین در خودروها

خودروسازان چگونه می‌توانند از مزایای فناوری بلاکچین بهره‌مند شوند؟

 

تویوتا

خودروسازان مختلف در دنیا دارند تمام تلاش خود را می‌کنند که در زمینه‌های گوناگونی از جمله زنجیره تأمین این صنعت از فناوری
بلاک چین استفاده کنند. در ادامه به چند مورد از اقدامات خودروسازان در زمینه استفاده از این فناوری اشاره می‌شود؛ با ما همراه باشید!

شرکت تویوتا و بلاکچین

شرکت تویوتا در ماه مه سال ۲۰۱۷ رسماً اعلام کرد  که دارد در زمینه فناوری بلاکچین مطالعه و پژوهش می‌کند و قصد دارد از فناوری دفتر کل توزیع‌شده برای توسعه، رشد و پیشرفت صنعت خودرو استفاده کند. این فناوری می‌تواند روند رشد فناوری رانندگی خودکار را سریع‌تر کند.

این فناوری در حال حاضر در سه زمینه اشتراک‌‎گذاری اطلاعات تست یا رانندگی، معاملات سهام خودرو و بیمه مبتنی بر میزان رانندگی، مورد بررسی قرار گرفته است. در ادامه هر کدام از این سه کاربرد را بررسی خواهیم کرد:

  1. اشتراک‌گذاری اطلاعات تست یا رانندگی

فناوری بلاکچین می‌تواند به شرکت‌ها و افراد این اجازه و امکان را بدهد که اطلاعات رانندگی را با یکدیگر به صورت کاملاً ایمن به اشتراک بگذارند و به اطلاعاتی که توسط دیگران به اشتراک گذاشته شده، دسترسی پیدا کنند.

خودروهای مدرن از طریق سنسورها با محیط پیرامون خود ارتباط برقرار می‌کنند و آگاهی آن‌ها از محیط روز به روز بیشتر می‌شود. این دستگاه‌ها هر روز به فناوری ابری، زیرساخت‌های جاده‌ای و سایر وسایل نقلیه متصل می‌شوند. این ارتباطات باعث می‌شود که حجم زیادی از اطلاعات ارزشمند به وجود بیاید.

تویوتا در ماه مه سال 2017 رسماً اعلام کرد  که دارد در زمینه فناوری بلاکچین مطالعه و پژوهش می‌کند و قصد دارد از فناوری دفتر کل توزیع‌شده برای توسعه، رشد و پیشرفت صنعت خودرو استفاده کند. این فناوری می‌تواند روند رشد فناوری رانندگی خودکار را سریع‌تر کند.

فناوری بلاکچین می‌تواند فرصتی برای اشتراک‌گذاری اطلاعات رانندگی و تست خودکار فراهم کند. نکته مهم این است که این اطلاعات به سازنده خودرو تعلق دارد و فناوری بلاکچین از این مالکیت محافظت می‌کند.

تویوتای قدیمی
تویوتا که روزگاری از این دست ماشین‌ها تولید می‌کرد حالا می‌خواهد از بلاکچین در اکوسیستم خودرویی خود استفاده کند.
  1. معاملات سهام خودرو

ابزارهای مبتنی بر فناوری دفتر کل توزیع‌شده این توانمندی را دارند که به مالک خودرو اجازه دهند که با فروش اتومبیل، باربند و غیره، دارایی خود را به پول تبدیل کنند.

فناوری بلاکچین می‌تواند اطلاعات مربوط به استفاده از خودرو و مالکان، رانندگان و مسافران آن را ذخیره کند. این اطلاعات می‌تواند اعتبار قرارداد هوشمند را بین دو طرف قرارداد بیشتر و پرداخت خدمات بین آن‌ها را بدون نیاز به واسطه مالی امکان‌پذیر کند. با این کار هزینه‌ها و اتلاف وقت به شدت کاهش می‌یابد.

فناوری دفتر کل توزیع شده در این مورد خاص می‌تواند به کلید بستن و باز کردن قفل ماشین هم متصل شود و حتی مالک خودرو بتواند خاموش و روشن کردن خودرو را هم تحت کنترل و اختیار خودش داشته باشد.

  1. بیمه مبتنی بر استفاده

می‌توان از فناوری بلاکچین برای صرفه‌جویی در هزینه بیمه رانندگان خودرو استفاده کرد. در این مدل سنسورهای خودرو اطلاعات مربوط به رانندگی و وسیله نقلیه را جمع‌آوری و سپس آن را در زنجیره‌های بلوکی ذخیره می‌کنند.

مالکان خودرو با مراجعه به مراکز بیمه و انجام هماهنگی‌های لازم می‌توانند شفافیت بیشتری در مورد اطلاعات رانندگی و عادت‌های مربوط به رانندگی ایمن خود به مراکز بیمه بدهند و با این کار در هزینه‌های بیمه خود صرفه‌جویی کنند.

برای نمونه شرکت بیمه می‌تواند به طور مستقیم و با استفاده از زنجیره امن بلوکی متوجه شود یک مشتری در ماه چقدر رانندگی می‌کند؛ متوسط سرعت روزانه او چقدر است و آیا در دسته مشتریان پرخطر و پرتصادف قرار می‌گیرد یا خیر!

پورشه

پورشه و بلاکچین

این شرکت مهم خودروسازی خود را اولین موسسه فعال در زمینه ساخت و تولید خودرو می‌داند که فناوری بلاکچین را روی یک ماشین تست و آزمایش کرده است. این شرکت برنامه‌های مختلفی از جمله قفل کردن و باز کردن قفل خودرو از طریق اپلیکیشن، مجوزهای دسترسی موقت و مدل‌های کسب و کار جدید مبتنی بر ثبت اطلاعات رمزنگاری‌شده را روی خودروهای خود به صورت کاملاً موفقیت‌آمیز تست و آزمایش کرده است.

پورشه اعلام کرده این آزمایش‌ها در آینده کامل‌تر و پیشرفته‌تر خواهد شود. به عنوان مثال شرکت پورشه می‌خواهد تمرکز خود را روی تست رانندگی خودکار و بدون سرنشین بگذارد.

از نگاه شرکت پورشه، می‌توان خصوصیات و توانمندی‌های زیر را برای خدمات فناوری بلاکچین بیان کرد:

سرعت و امنیت خدمات بلاکچین در خودرسازی

پورشه می‌گوید وقتی خودرو به فناوری بلاکچین مجهز شود، امکان اتصال مستقیم آفلاین فراهم می‌‎شود. در نتیجه مشکلات ناشی از سرور روی این اتصال تأثیر نمی‌گذارد. برای مثال فرآیند باز کردن و قفل کردن درهای ماشین‌های پورشه از طریق اپلیکیشن در 1.6 ثانیه اتفاق می‌افتد.

در واقع این فرآیند شش برابر سریع‌تر از قبل شده است. به علاوه، رمزگذاری جدید که مبتنی بر رمزنگاری زنجیره بلوک است به صورت کاملاً موثر اتفاق می‌افتد. تمام این فعالیت‌ها در زنجیره‌های بلوکی ثبت و ذخیره می‌شود و امکان ایجاد تغییر و اصلاح آن‌ها وجود ندارد. می‌توان تمام این فرآیند را از طریق یک اپلیکیشن مشاهده کرد.

به عنوان مثال، می‌توان مجوزهای دسترسی را به صورت دیجیتال و کاملاً ایمن توزیع کرد و مالک خودرو می‌تواند هر زمان که بخواهد به این مجوزها دسترسی داشته باشد. این دسترسی از راه دور هم امکان‌پذیر است.

اگر می‌خواهید درباره مفهوم بلاکچین با زبان ساده‌تری یاد بگیرید این مطالب را هم بخوانید:

امکان صدور دسترسی موقت به خودرو

با استفاده از فناوری بلاکچین می‌توانیم به صورت کاملاً ایمن و موثر، یک دسترسی موقت برای خودروی خود ایجاد کنیم. با استفاده از این فناوری و مجوز دسترسی، افرادی که به این مجوز دسترسی دارند می‌توانند به قابلیت‌های خودرو دسترسی داشته باشند و بدون نیاز به سخت‌افزار خاصی از مزایای این مجوز بهره‌مند شوند. این کار به کمک سیستم قراردادهای هوشمند به راحتی انجام می‌شود.

پورشه 911
یک پورشه 911 قدیمی که احتمالا نسل‌های بعدی آن از بلاکچین بهره خواهند برد.

استفاده خودرو از دیگر کسب‌وکارهای مبتنی بر بلاکچین

برای نمونه این سیستم می‌تواند یک شبکه سریع و امن برای ایستگاه‌های شارژ برقی خودرو ایجاد کند. این ایستگاه‌های می‌توانند پرداخت خود را از این راه انجام دهند. احتمالاً لازم است خیلی زود چنین امکانی فراهم شود؛ زیرا عمومی‌سازی خودروهای خودران نیاز به فراهم کردن بسترهای مختلفی دارد و سیستم پرداخت ایستگاه‌های شارژ یکی از ضروری‌ترین این بسترهاست.

پورشه می‌گوید وقتی خودرو به فناوری بلاکچین مجهز شود، امکان اتصال مستقیم آفلاین فراهم می‌‎شود. در نتیجه مشکلات ناشی از سرور روی این اتصال تأثیر نمی‌گذارد. برای مثال فرآیند باز کردن و قفل کردن درهای ماشین‌های پورشه از طریق اپلیکیشن در 1.6 ثانیه اتفاق می‌افتد.

اطلاعات مربوط به یک خودروی پورشه خودران می‌تواند در سیستم بلاکچین بارگذاری و توزیع شود. سایر خودروها هم می‌توانند به این سیستم متصل شوند. با وصل شدن خودروها به این سیستم می‌توان اطلاعات خوبی در مورد شرایط جاده، آب و هوا و وضعیت ترافیک و حتی میزان شارژ مصرفی آن‌ها به دست آورد.

مزایای دیگری که در راهند…

فناوری دفتر کل اشتراکی، این امکان را فراهم می‌کند که یک پرداخت سریع و امن از درون خودرو انجام ‌شود. در نتیجه رانندگان می‌توانند تمام هزینه‌ها و پرداخت‌ها و کارهای مالی خود را بدون مراجعه به شعب و مراکز مختلف از داخل خودرو انجام دهند.

البته در صورتی که قرار باشد چنین چشم‌اندازی محقق شود لازم است یک عامل مستقل و قابل اطمینان طراحی شود تا بتواند خودروها را نسبت به محیط و موقعیت جغرافیایی‌شان حساس و واکنش‌گرا کند، مسیریابی انجام دهد و تمام بررسی‌های لازم را بدون دخالت انسان صورت دهد. تا آن روز راه زیادی باقی مانده اما سرعت پذیرش بلاکچین در صنعت خودروسازی باعث شده تا امیدواری‌ها درخصوص سریع طی‌شدن این راه بیشتر از همیشه باشد.

به خصوص وقتی بدانید شرکت‌های بزرگ و غول‌های فناوری آی تی به کمک خودروسازان آماده‌اند این امیدواری بیشتر هم خواهد شد. از جمله اینکه شرکت آی.بی.ام دارد با شرکت‌های زد.اف فریدریشسهافن و بانک سوییسی یو.بی.اس همکاری می‌کند تا اولین پلتفرم معاملات مبتنی بر بلاکچین را برای صنعت خودرو به وجود بیاورد.

یک مطلب دیگر درباره یو‌ بی اس و دورخیز بانک‌ها برای بلاکچین:

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.