کارچین پیچ | تکنولوژی بلاکچین و اکوسیستم استارتاپی کشور

رویداد کارچین پیچ (CarChain pitch) در دو بخش «پنل تخصصی تکنولوژی بلاکچین و اکوسیستم استارتاپی کشور» و «معرفی کارچین» یکشنبه 15 اردیبهشت 1398 برگزار شد.

در این رویداد که ساعت 14:00 در پژوهشکده انرژی دانشگاه شریف برگزار شد در بخش اول رویداد پنل تخصصی‌ای با عنوان «تکنولوژی بلاکچین و اکوسیستم استارتاپی کشور» و با حضور مصطفی نقی‌پورفر، مدیر آزمایشگاه نوآوری بلاکچین، محمدجواد صمدی راد معاون فنی شرکت ققنوس، سپهر محمدی رئیس هیئت‌مدیره انجمن بلاکچین ایران، مهدی نوری دکتری اقتصاد و مدرس دانشگاه تهران و پژوهشگر حوزه رمز ارزها و بلاکچین و رضا جمیلی سردبیر آی‌چیزها و دبیر میزگرد برگزار شد.

پنل تخصصی تکنولوژی بلاکچین و اکوسیستم استارتاپی کشور
تکنولوژی بلاکچین و اکوسیستم استاراپی کشور

در ادامه بخشی از صحبت‌های پنلیست‌های رویداد را می‌خوانیم:

مصطفی نقی‌پورفر:

 • متأسفانه تغییرات دلاری باعث شده خیلی از سرمایه‌گذاران از حوزه استارت‌آپی کنار بکشند. به‌طور مثال استارت‌آپ کشوری که نام نمی‌برم ۶۰۰ میلیون دلار در حوزه بلاکچین سرمایه جذب کرده است. من فکر نمی‌کنم کل استارت‌آپ‌های ایران این مقدار را جذب کرده باشند. باید از فضای شوآف و روبان قیچی کردن خارج شویم و بر کسب‌وکارها سرمایه‌گذاری کنیم.
 • هنوز تفکر و راه‌حل سنتی حاکم است و حمایت از جوانان در اکوسیستم استارت‌آپی واقعی نیست. اغلب بخش‌های دولتی به دنبال این هستند که از شرکت‌های کوچک شوآف داشته باشند، درحالی‌که باید سرمایه‌گذاری را در این زمینه واقعی کرد و این عقلانیت شکل بگیرد.
 • استارتاپ موضوع فنی‌ای نیست بلکه یک کسب‌وکار اقتصادی اجتماعی هست و باید از حوزه آکادمیک خارج شویم. یکی از ستون‌های استارت‌آپ موفق قسمت کسب‌وکاری آن است و باید فضای کسب‌وکاری آماده باشد تا بتواند استارت‌آپی شکل بگیرد.
 • فرصت‌های زیادی داریم و باید آن‌ها را جدی گرفت. ایران قطعاً می‌تواند هاب بلاکچین خاورمیانه شود، به شرطی که ما برای کسب‌وکارهایمان وقت زیادی بگذاریم و صرفاً از نمونه‌های خارجی تقلید نکنیم.
 • ایران قطعاً می‌تواند هاب بلاکچین خاورمیانه شود.
  مصطفی نقی‌پورفر، مدیر آزمایشگاه نوآوری بلاکچین

  محمدجواد صمدی:

 • واقعیت این است که در جامعه‌ای هستیم که تعداد اکانت‌های بیت‌کوینی حدود ۳۰ میلیون است که در مقابل تعداد کاربران اینترنت مقدار ناچیزی است و باید از این منظر روی آن کار شود.
 • چند موردی که باید به آن ها توجه داشت، اولین اتفاق بدون مرز بودن بلاکچین است. در شرایط فشارهای خارجی این مزیت است و از راه‌هایی است که می‌تواند به فضای استارت‌آپی و توسعه آن کمک کند. دومین اتفاق وجود فضای رگولاتوری بر این فناوری است. باید بتوانیم مرزهای خاکستری که در این فضا وجود دارد را از بین ببریم. همچنین در این اکوسیستم نیاز نیست که حتماً معامله‌گر و کریپتوکار باشیم. خود بلاکچین می‌تواند فناوری‌های جدیدی خلق کند.
 • این فناوری بدون مرز است و ما چه بخواهیم یا نخواهیم فارغ از مرزها مانند هر تکنولوژی دیگر توسعه می‌یابد. پیش‌بینی بزرگان صنعت نیز همین بوده که تا سال ۲۰۳۰ به‌خصوص در حوزه مالی بلاکچین حرف اول را می‌زند.
 • بلاکچین بدون مرز است و ما چه بخواهیم یا نخواهیم فارغ از مرزها مانند هر تکنولوژی دیگر توسعه می‌یابد.
  محمدجواد صمدی، معاون فنی شرکت ققنوس

  سپهر محمدی:

 • ارزهای رمزنگاری‌شده بر سه استوانه بلاکچین، کریپتوگرافی یا رمزنگاری و متن‌باز بناشده است. انجمن بلاکچین که از خرداد ۱۳۹۶ آغاز به کار کرد در حوزه بلاکچین کارهای زیادی انجام داد، اما در دو حوزه دیگر ضعیف عمل کرد. رمزنگاری‌های ما فقط کپی کردن از کارهای دیگران است. فرهنگ متن‌باز نیز هنوز در جامعه جا نیفتاده و این وظیفه انجمن‌ها است ین فرهنگ را جا بیندازند.
 • ایران ظرفیت زیادی در حوزه بلاکچین دارد اما اینکه چقدر می‌توانیم از این ظرفیت در ایران استفاده کنیم به رگولاتوری ربط دارد. بلاکچین مانند چوب جادویی نیست که همه‌چیز را درست کند، ولی مانند چوب جادویی باعث تغییر پارادایم می‌شود که به نحوی به پایگاه داده مرتبط می‌شود.
 • سپهر محمدی رئیس هیئت‌مدیره انجمن بلاکچین ایران
  سپهر محمدی رئیس هیئت‌مدیره انجمن بلاکچین ایران

   مهدی نوری:

 • در اقتصاد، بازار انحصاری و رقابت کامل آزاد وجود دارد باید توجه داشت که استارت‌آپ‌ها در کشور باعث شفافیت و رقابت شده‌اند. حداقل اینکه از فضای ناکارآمد و یا انحصاری به فضای راحت‌تری آمده‌ایم. بلاکچین نیز می‌تواند فضای ناکارآمد انحصاری را از بین ببرد.
 • سال پیش بانک مرکزی بخشنامه‌ای درباره مبارزه با پول‌شویی منتشر کرد که استارت‌آپ‌ها را دچار مشکل کرد و اثر منفی گذاشت. پیش‌نویسی که برای فعالان ارزهای رمزنگاری‌شده ارائه شد، نیز مشکل‌ساز بود و باعث شد که خیلی از کسب‌وکارها مجرم واقع شوند.
مهدی نوری، دکتری اقتصاد و مدرس دانشگاه تهران و پژوهشگر حوزه رمز ارزها و بلاکچین
مهدی نوری، دکتری اقتصاد و مدرس دانشگاه تهران و پژوهشگر حوزه رمز ارزها و بلاکچین

 

در ادامه این بخش نیز، تیم کارچین به معرفی پروژه پرداختند.

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.