بلاکچین در صنعت تاکسی: تکنولوژی برای مردم معمولی

بهره‌گیری از تکنولوژی بلاکچین در صنعت تاکسی یا حمل‌ونقل محلی ادامه انقلابی است که از قرن‌ها پیش شروع‌شده است.
بلاکچین در صنعت تاکسی

بهره‌گیری از تکنولوژی بلاکچین در صنعت تاکسی یا حمل‌ونقل محلی ادامه انقلابی است که از قرن‌ها پیش شروع‌شده است. نوع بشر همواره درصدد بوده تا تکنولوژی مورداستفاده در حمل‌ونقل و مدیریت صنعتی را بهبود دهد.

از گذشته‌های دور که صنعت حمل‌ونقل مبتنی بر چهارپایان بوده تا امروز که صحبت از ماشین‌های خودران و تکنولوژی‌های پیشرفته است، صنعت حمل‌ونقل به اکوسیستم ساختاریافته‌ای با دپارتمان‌های مدیریتی تبدیل‌شده است.

تاکسی‌ها همه‌جا هستند

سیستم تاکسی محلی که تقریباً در همه شهرها در سطح دنیا موجود است اهمیت بالایی در زندگی مدرن ما دارد. با توجه به فاصله میان محل کار/مدرسه تا خانه، تاکسی همواره تقاضای بالا داشته و به همین علت صنعتی با رقابت سنگین تلقی می‌شود. گفته می‌شود که صنعت تاکسی جهانی بین 50 تا 100 میلیارد دلار ارزش دارد.

سیستم‌های تاکسی سنتی همواره به سازمانی مرکزی که تقاضا را در منطقه‌ی خود پاسخ می‌داد وابسته بود. این سازمان باید برای ثبت در اتحادیه و دریافت مجوز فعالیت به‌صورت دوره‌ای مبلغی را به اتحادیه محلی می‌پرداخت. در حقیقت این به‌منزله تأییدیه اتحادیه و تأمین امنیت سفر بود؛ اما این مرکزیت موجب بروز سومدیریت می‌شود.

بلاکچین در صنعت تاکسی؛ تکنولوژی برای مردم معمولی

مزایای عدم تمرکز و پراکنده بودن

معرفی سیستم‌های تاکسی کمتر متمرکز مانند اوبر و لیفت موجب تغییر قواعد بازی به نفع مسافران شد. رقابت موجود بین آن‌ها با تاکسی سنتی موجب کاهش هزینه سفرها و بهبود خدمت‌رسانی گشت؛ اما اگرچه این سیستم اندکی تمرکززدایی شده هنوز حاکمیت دست یک شرکت است و داده‌ها در یک تک سیستم ذخیره می‌شود.

بلاکچین یک قدم بیشتر به بهبود کمک می‌کند

بلاکچین هم‌اکنون در اغلب صنایع ورود کرده و کاربرهای وسیعی را به اثبات رسانده است. مشاهداتی مبنی بر توسعه بلاکچین در صنعت تاکسی هم به چشم می‌خورد که برای حوزه‌ای که همواره در حال تغییر به سمت کارایی و بهبود بوده دور از انتظار نیست.

توماس پلکاس بنیان‌گذار A2B تاکسی می‌گوید:

موقعیت فعلی بازار این‌گونه است که نیاز به ایجاد پلتفرمی برای اتصال رانندگان و مسافران به‌صورت مستقیم داریم. اپلیکیشنی که بتواند مسافران را به رانندگان مورد تائید وصل و صنعت تاکسی را شفاف‌سازی کند. آنگاه می‌تواند ابزاری برای افزایش امنیت سفر و بهبود خدمت‌رسانی تلقی گردد.

استفاده از اپلیکیشن‌های مبتنی بر بلاکچین موجب خواهد شد در کنترل شخصی و تمرکززدایی پیشرفت‌های شگرفی ایجاد شود.

فرض کنید به شهر جدیدی سفر می‌کنید که ارز محلی با شهر شما کاملاً متفاوت است و نیاز دارید تاکسی شما را از فرودگاه به هتلتان ببرد. با یک پلتفرم مبتنی بر بلاکچین می‌توان بدون هیچ تبادل ارزی با توجه به اینکه ارزش توکن در همه دنیا یکی است این خدمت را دریافت نمود.

همچنین بخوانیم: اقتصاد اشتراکی در حوزه حمل‌و‌نقل | بلاکچین در انقلاب پلتفرم‌ها

بلاکچین برای افراد عادی

بلاکچین اساساً قرار است تکنولوژی باشد برای افراد عادی که به ایشان کمک کند تا بر مبادلات روزمره خود کنترل بیشتری داشته باشند. هم‌چنین پلتفرمی باشد تا به بازیگران متعدد در صنایع اجازه حضور در معادلات را بدهد.

بهره‌گیری از تکنولوژی بلاکچین خودبه‌خود موجب شفافیت می‌شود چراکه اتحادیه‌ها و تشکل‌های متعدد و مبهم دیگر نمی‌توانند بر مسافران و رانندگان کنترل اعمال کنند. برعکس هر فردی که توکن بلاکچینی پلتفرم را در اختیار دارد مالک مزایایی است که برای توکن تعریف شده است حال می‌تواند تبادل با سایر توکن‌ها باشد یا تبدیل به پول فیزیکی یا پرداخت کرایه سفر.

 

منبع:  CoinTelegraph

ترجمه و تدوین: محیا شکوه

کارچین؛ سامانه خدمات حمل‌ونقل مبتنی بر تکنولوژی بلاکچین

 

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.